Konutlarda kullanılan doğal gaza yüzde 35 zam geldi

BOTAŞ’tan yapılan açıklamaya göre, meskenlerde kullanılan doğal gazın metreküpüne 1 Nisan’dan geçerli olmak üzere yüzde 35 oranında zam yapıldı.

Aynı çerçevede, sanayi abonelerinin tarifesine yüzde 50 ve elektrik üretim amaçlı tarifeye yüzde 44,30 artışa gidildi.

BOTAŞ'tan yapılan açıklamada doğal gazın yüzde 99’dan fazlasının yurt dışı kaynaklarından temin edildiği vurgulandı.

Tüm dünyada enerji fiyatlarında olağanüstü dalgalanmalar yaşandığı belirtilen açıklamada, bu süre zarfında devlet tarafından da yüzde 76 oranında destek sağlandığının altı çizildi.

Konutlarda, Avrupa ülkeleri arasında en düşük fiyatlı doğal gazın Türkiye’de kullanıldığına değinilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“2021 yılı başından itibaren Dünya ve Avrupa enerji piyasalarındaki tüketicilerin, piyasalarda yaşanmakta olan olağandışı ve olağanüstü dalgalanmalara bağlı olarak fahiş enerji fiyatlarına maruz kaldıkları kamuoyu tarafından da yakinen bilinmekte olup, bütün dünyada yaşanan yüksek enerji fiyatları bugüne kadar tüketicilerimize aynı oranda yansıtılmamıştır. Bununla birlikte, artan maliyetlere rağmen bu dönemde tüketicilerimize devletimiz tarafından yüzde 76 oranında destek sağlanmıştır.

Diğer taraftan, Evsel Enerji Fiyat Endeksine (HEPI-Household Energy Price Index) göre konutlarda, Avrupa ülkeleri arasındaki en düşük fiyatlı doğal gaz ülkemizde kullanılmaktadır.

1 Nisan 2022 tarihi itibari ile tüketicilerimizi imkanlar çerçevesinde asgari düzeyde etkileyecek şekilde doğal gaz satış fiyatlarında bir düzenleme yapılması zorunluluğu ortaya çıkmıştır.

Bu kapsamda, 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; elektrik üretimi için kullanılan doğal gazın satış fiyatında yüzde 44,30, elektrik üretimi haricinde kullanılan doğal gazın satış fiyatında yüzde 50 ve konutlarda kullanılan doğal gazın satış fiyatında yüzde 35 oranında artış yapılmış olup, bu artışa rağmen konutlarda kullanılan doğal gazın her bir metreküpüne devletimiz tarafından yüzde 70 oranında destek verilmeye devam edilecektir.”

 

# olan

01 Nis 2022 - 09:55 - Güncel