Yeni ünitelerle ilgili planlanan halkın katılımı toplantısı ertelendi

Afşin Elbistan Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. tarafından yapılması planlanan "Afşin Elbistan A Termik Santrali V. ve VI. Ünite İlavesi" projesine ilişkin düzenlenecek halkın katılımı toplantısı ileri bir tarihe ertelendi.

Çelikler Holding bünyesindeki Afşin Elbistan Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.’nin işlettiği Afşin-Elbistan A Termik Santrali’ne 3 milyar 650 milyon liralık yatırımla V. ve VI. ünitelerin yapılması için ÇED süreci başlatılmıştı. Yılda net 4 bin 613 GWh enerji üretimi hedeflenen projede, Elektrostatik Filtre (ESF), Baca Gazı Desülfürizasyon (BGD), low NOx burner, atık su arıtma tesisi, kömür işleme sistemi ve kül giderme sistemi gibi üniteler ile bakım atölyeleri yer alıyor.

7 bin 500 saat/yıl projenin ekonomik ömrü ise 30 yıl olarak belirlenen projenin inşaatının ise 36 ayda tamamlanması planlanıyor. 688 MWe (2x344 MWe) kurulu güç için, enerji santralinin Akışkan Yataklı Yakma kömür teknolojisine sahip olacağı belirtilirken saatte de 729 ton kömür tüketeceği bildirildi. Planlanan 2 yeni ünitenin işletmeye açılması ile birlikte, tesiste istihdam edilecek personelin büyük bir bölümünün bölge halkından temin edileceği vurgulanırken; inşaat aşamasında 3 bin 500, işletme aşamasındaki ise 800 personel çalışacağı ifade edildi.

ÇED Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince ÇED sürecine halkın katılımını sağlamak, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla 25 Şubat’ta halkın katılımı toplantısı yapılacağı duyurulmuştu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, söz konusu toplantının yaşanan olumsuz hava koşulları ve proje ile ilgili devam etmekte olan teknik revizyonlar nedeniyle ileri bir tarihe ertelendiğini duyurdu.

Toplantının yeri ve saatinin ayrıca duyurulacağı bilgisine yer verildi.

08 Şub 2022 - 17:09 - Güncel