Türkiye’deki termik santrallerin sağlık karnesi belli oldu  

Sağlık ve Çevre Birliği-HEAL, Türkiye’deki termik santrallerin sağlık maliyetinin 55 yılda 4.8 trilyon ₺ olduğunu açıkladı.

Büyütmek için resme tıklayın

Sağlık ve Çevre Birliği-HEAL, 'Kronik Kömür Kirliliği Sağlık Maliyeti' çalışmasının sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. 55 yılın hava kirliliği verilerini bir araya getiren çalışmada,  hala çalışır durumda olan termik santrallerin 8 trilyon sağlık maliyetinin yanı sıra, 196 bin 91 erken ölüme neden olduğu ortaya çıktı. Kömür kirliliğinin en yüksek olduğu bölgelerin başında ise Elbistan geldi.

'Kronik Kömür Kirliliği - Kümülatif Sağlık Etkileri Özel Raporu' sonuçlarına göre 1965 -2020 yılları arasında açılan ve hala 16 ilde faaliyette olan 50 MW'ın üzerindeki büyük kömürlü 30 termik santral, 55 yılda toplamda 4.8 trilyon lira sağlık masrafına ve yaklaşık 200 bin erken ölüme neden oldu.

Ayrıca, kömür santrallerinin sağlık maliyetinin yanı sıra 117 bin 661 erken doğuma, 1 milyon 247 bin çocukta bronşit vakasına, 62 milyon iş günü kaybına yol açtığı da ortaya çıktı.

Raporun tanıtım etkinliğini açılış konuşmasını yapan,  çalışmanın başyazarı, HEAL Türkiye Sağlık ve Enerji Politikaları Kıdemli Danışmanı Funda Gacal, kömürden çıkış için tarih belirlenmesinin önemine dikkat çekerek, "Kömüre dayalı elektrik üretimi, karbondioksit ve hava kirletici emisyonlara neden olarak en büyük kirleticilerden biri. 2020 yılında elektrik üretiminin yüzde 34'ü kömürlü termik santrallerden kaynaklandı. Kömürlü termik santraller pek çok kronik ve akut hastalığın nedeni olmakta beraber kamu bütçesine de ciddi bir yük oluşturuyor" ifadelerini kullandı.

HEAL Genel Müdür Yardımcısı Anne Stauffer ise, "Onlarca yıldır devam eden kronik kömür sorunu, Türkiye için kirlilikten daha büyük bir sağlık faturası oluşturdu. İnsan sağlığının korunması ve iklim değişikliğinin önüne geçilmesi için hızlı bir kömürden çıkışın şart olduğu konusunda bilimin ortaya koyduğu gereklilik oldukça açıktır. 23 Avrupa ülkesi – birlik üyelerinin çoğunluğu – kömürden çıkış tarihi belirlemiştir. Türkiye de toplum sağlığı için bir an önce bu yarışa katılmalıdır. Eski, kirletici bir enerji üretim biçiminden yüzde 100 yenilenebilir enerjiye geçmek sağlık ve ekonomi açısından en anlamlı olanıdır" diye konuştu.

Muğla, Zonguldak, planlanan santrallerin yoğunlaştığı Çanakkale ve inşaatı devam eden santralin bulunduğu İskenderun Körfezi, çalışmanın odağındaki bölgeler oldu. Bu bölgelere özel dosyalar içeren çalışma kapsamındaki diğer iller ise Kahramanmaraş, Kütahya, Manisa, Sivas, Ankara, Bursa, Kocaeli, Şırnak, Bolu, Yalova ve İzmir olarak belirlendi.

Çalışmada politika yapıcılara öneriler şöyle sıralandı:

"Kömürden kademeli olarak çıkmak için net bir zaman çizelgesinin ve mevcut tesislerin kapatılacakları tarihlerin, en geç 2030 olmak üzere, belirlenmesi.

"Yapılması planlanan tüm kömür santrallerinin iptal edilmesi ve inşaatlarının durdurulması. Yerel, bölgesel ve ulusal düzeyde sağlık ve kirlilik verileri konusunda şeffaflık sağlanması. Kömürden enerji üretiminin gerçek maliyetinin ayrıca kömürden çıkışın ülke ekonomisi ve halk sağlığı üzerinde yaratacağı olumlu etkilerin ve sağlık yararlarının kamuoyu nezdinde vurgulanması. Temiz hava faaliyetlerinin ve planlarının geliştirilmesi ve uygulanmasının yanı sıra enerji ve iklim politikalarının görüşülüp, karara bağlandığı girişimlere Sağlık Bakanlığı düzeyinde katılım sağlanması."

27 Oca 2022 - 16:34 - Güncel