Kar ve şiddetli tipi geçit vermiyor

Elbistan ve çevresinde etkili olan kar yağışı ile şiddetli tipi, kırsal mahallelerin büyük çoğunluğunun ilçe ile bağlantısının kopmasına neden oldu.

+5
Haber albümü için resme tıklayın

Tüm Türkiye’yi etkisi altına alan kar yağışı, yollardaki vatandaşlar için çileye dönüştü. Elbistan’ı çevreleyen il ve ilçelerde çok sayıda vatandaş, kapanan yollar nedeniyle mahsur kaldı. Pazar’ı Pazartesi’ye bağlayan gece ve sabahında etkisini attıran kar yağışı nedeniyle kırsal mahallelerin yolları ulaşıma kapandı. Büyükşehir Belediyesi ekipleri, kapanan yolları açmak için çalışmalara başladı.

Malatya-Kayseri yolunun kapanması nedeniyle, birçok otobüs firmasını rotasını Elbistan’a çevirmek zorunda kaldı. Bu otobüslerden biri, Toprakhisar Mahallesi civarında yoldan çıktı. Şarampole girerek durabilen otobüsteki yolcular, büyük şans eseri olayı yara almadan atlattı.

Elbistan-Malatya, Elbistan- Nurhak, Elbistan- Ekinözü, Elbistan-Gürün ve Elbistan-Darende karayollarında da kar sürücülere zor anlar yaşatıyor. Birçok güzergahta ağır tonajlı araçların trafiğe çıkmasına izin verilmiyor.

Elbistan-Çoğulhan karayolunda bir işçi servisi şarampole girdi. Yoldaki tipi nedeniyle işçiler, 1 saat gecikme ile işbaşı yapabildi.

Afşin’de, araçları ile kara saplandıktan sonra 5 saat kurtarılmayı bekleyen beş vatandaşın imdadına jandarma ekipleri yetişti. Donmak üzere olan vatandaşlar, şahısları araçları ile birlikte kurtardı.

Elbistan-Göksun karayolunda da bir yolcu otobüsü kaydı. Alınan bilgiye göre, 44 AK 713 plakalı yolcu otobüsü, kırsal Kanlıkavak Mahallesi yakınlarında kayarak kara saplandı. Jandarma ve AFAD ekiplerince otobüsteki 30 yolcu, başka bir otobüsle tahliye edilerek ilçe merkezine getirildi.

İl merkezinde de yoğun kar yağışı nedeniyle memleketlerine gidemeyenler şehirlerarası otobüs terminalinden alınarak misafirhaneye yerleştirildiler.

Elbistan Kaymakamlığı, olumsuz hava şartları nedeniyle yola çıkacak vatandaşları bir kez daha uyardı.

Açıklamada, vatandaşlardan zorunlu olmadıkça özel araçlarla trafiğe çıkmamaları istenirken; kar lastiği ve zincirsiz araçların da yolcululuğuna izin verilmeyeceği vurgulandı.

Karayolları ekiplerinin, tüm yollardaki kar ve tipi ile mücadelesi ise sürüyor. Yola çıkacakların, uyarıları mutlaka göz önünde bulundurması gerekiyor.

24 Oca 2022 - 17:00 - Güncel