Amerikalı avcı 9 yaşındaki yaban keçisini okla avladı

Elbistan’da, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açtığı ihalede üreme yeteneğini kaybettiği için avlanması kararlaştırılan 9 yaşındaki erkek yaban keçisi, Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) gelen avcı tarafından okla avlandı. ABD’li avcının, yaşlı tekeyi avlamak için yaklaşık 500 bin lira harcadığı öğrenildi.

Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan’da ve bölgede popülasyonları son yıllarda artışa geçen yaban keçileri, genellikle dağlık ve sarp kayalıkları yaşam alanı olarak seçiyor. ‘Kayaların usta tırmanıcıları’ olarak adlandırılan yaban keçileri, evcil keçilerin de atası olarak biliniyor. Yaban keçisi halk dilinde “dağ keçisi, kızıl keçi, geyik” diye de adlandırılabilmektedir. Erkeğine “teke”, dişisine “keçi”, bir yaşına kadar olan yavrusuna “oğlak”, bir yaşındaki yavrusuna ise “çebiç” deniliyor. Uzun ve geriye kıvrık boynuzlarındaki boğumlara göre yaşları belirlenen yaban keçileri arasında, 1.5 metre uzunluğuna sahip tekeler dikkat çekiyor. Dişilerde ise boynuzlar genelde 25 ile 30 santimetre arasında uzunluğa sahip olurken, kırmızı veya kahverengi olan tüyler, yaşam bölgelerine göre farklı tonlarda olabiliyor. Renkleri dişilerden daha açık olan tekelerde enseden kuyruğa kadar siyah çizgiler bulunuyor. Bu çizgiler omuzdan aşağı ön ayaklara inerek bir kuşak oluştururken, dişilere göre daha cüsseli olan tekelerin çene altında siyah sakal da bulunuyor.       

Elbistan’da başta Şardağı olmak üzere sarp ve yüksek kayalıklarda yaşamlarını sürdüren yaban keçilerinin sayısının ise 150’ye ulaştığı tahmin ediliyor. Sürekli yapılan gözlem çalışmaları ve avlayanlara yönelik ağır para cezalarının olması, yaban keçisi sayısının da artmasındaki en önemli etkenler olarak biliniyor.

15-20 yıl arasında ömürleri bulunan yaban keçilerinin erkekleri, 8 yaşından sonra üreme yeteneğini kaybediyor. Yaklaşık 20 dişiden oluşan sürüyü kontrol eden bu yaşlı tekeler, genç tekelerin sürüye yaklaşmasına izin vermiyor. Genç tekeler, kendilerine oranla daha kuvvetli olan yaşlı tekelere karşı girdikleri mücadeleyi kaybediyor. Üreme yeteneğini kaybeden tekenin sürüyü kontrol altında tutması da neslin devamı açısından büyük tehlike doğuruyor. Tarım ve Orman Bakanlığı da hem yaban keçilerinin neslinin devamlılığının sağlanması hem de av turizmi kapsamına ülke genelindeki bazı lokasyonlarda avlanma için ihale düzenliyor.

Bakanlık, 2021-2022 av yılı Av Turizmi Uygulama Talimatı’na göre, Elbistan’daki 8 yaşın üzerindeki 1 adet yaban keçisinin acenteler aracılığı ile avlanmasına izin vermişti. Elbistan’da bir ilk olacak yaban keçisi kotası için 16 bin 750 liradan ihaleye çıkılmıştı. İhaleyi kazanan acente, söz konusu kotayı Danny Ray adlı Amerika Birleşik Devletleri (ABD) vatandaşı avcıya 24 bin 500 dolar karşılığında verdi. ABD’li avcı Ray, Elbistan’a gelerek şartları avlanma şartlarını taşıyan tekeyi bulmak için 4 gün boyunca iz sürdü. ABD’li avcı Danny Ray, 4.günün sonunda 9 yaşında olduğu tespit edilen tekeyi, okla avladı. Ray’ın, söz konusu av için yaklaşık 500 bin lirayı gözden çıkardığı belirtildi.

Öte yandan doğaseverler de bu tür avcılığın yapılmasına karşı olduklarını dile getirerek avlanma ihalelerinin iptal edilmesi için yargıya başvurmuşlardı. Bu itiraz sonucunda önceki yıl Ekinözü, Nurhak ve Elbistan’daki 3 yaban keçisinin avlanması için düzenlenen mahkeme kararıyla iptal edilmişti.

30 Eki 2021 - 17:21 - Güncel