Ekmek israfına dikkat çektiler

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personelleri, ekmek israfının önüne geçmek ve bu konudaki duyarlılığı arttırmak amacıyla kadın çiftçiler ve tarım çalışanlarına yerinde eğitim verdi.

Yapılan araştırmalar, ülkemizde günde 6 milyon, yılda 2,1 milyar ekmeğin israf edildiği sonucunun ortaya çıkardı. Toplumumuzun nimet olarak kabul ettiği ve kutsal bir değer atfettiği ekmekle ilgili olarak üretim, tüketim, israf ve tüketici alışkanlıkları konuları hakkında; Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personellerinden Yüksek Ziraat Müh. Neslihan Küpeli ve Ziraat Müh. Menekşe Durak kadın üreticilerimiz ve kadın tarım çalışanlarına yerinde eğitim verdi.

Ekmek israfının önüne geçilmesine dikkat çeken Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personelleri Küpeli ve Durak, “Ülke olarak yemek israfının en çok olduğu ülkeler arasında yer almaya devam ediyoruz. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı'nın son raporuna göre, ülke genelinde her yıl 18,8 milyon ton gıda çöpe gidiyor. Yapılan gıda israfı ise 214 milyar liralık gıda kaybına yol açıyor. Araştırmalara göre, gıda israfının yüzde 42´si evlerde meydana geliyor. En çok çöpe atılan gıdaların başında ise ekmek ve unlu mamuller, sebze ve meyveler geliyor. Üretilen meyve sebzenin en az yüzde 30´u daha sofraya ulaşmadan çöpe gidiyor. Bununla birlikte günde 4,9 milyon, yılda ise 1,7 milyar ekmek israf ediliyor.

2050 yılına kadar gıda tüketiminin en az 1,6 milyar ton artması beklenirken israfın önüne geçilmediği takdirde de üretilmesi gereken ek gıdaların 2,4 milyar tonu bulması bekleniyor. Bunun olmaması için elimizden gelen tüm önlemleri yurttaş olarak yapmamız gerekiyor” bilgilendirmesini yaptılar.

11 Ağu 2021 - 17:23 - Güncel