KAMUOYUNA DUYURULUR

Gazetemizin internet sitesinde 7 Şubat 2021 tarihinde ve gazetemizin 8 Şubat 2021 tarihli sayısında, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç’un, Afşin Elbistan Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş’nin işlettiği termik santralden kül yağdığı iddialarına ilişkin açıklamaların yer aldığı ‘Öztunç’tan arabaları siyaha çeviren küle sert tepki’ başlığı ile haber yayınlanmıştır.

Haber albümü için resme tıklayın

Söz konusu haberde, Ali Öztunç’un açıklamalarına ve fotoğraflarına yer verilmiştir. Metin ise hiçbir yorum katılmadan, tamamen CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç’un beyanları üzerinden tarafsız bir şekilde haberleştirilmiştir.

Afşin Elbistan Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş’nin avukatı Eyüp Uygar aracılığı ile Afşin Noterliği’nden söz konusu habere ilişkin olarak gazetemize ihtarname ve tekzip metni gönderilmiştir. Gönderilen ihtarnamede “TCK’nın 125. Maddesine göre bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil isnat etmek suretiyle saldıran kişinin 3 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılacağı hüküm altına alınmıştır” denilmekte ve tekzip metninin ilgili kanun maddesine göre yayınlanması talep edilmektedir.

Ayrıca tarafımıza tebliğ edilen ihtarnamede; şirket hakkında gerçek dışı, kişilik haklarına saldırı mahiyetinde mesnetsiz ve firmanın ticari itibarını zedeleyici ifadelere yer verildiği belirtilmiştir. Yine aynı metinde, algı operasyonu yapılmak istendiği belirtilerek; santralin ekolojik dengeyi bozacak yahut halkın sağlığına zarar verecek bir faaliyetinin olmadığı ifade edilmiştir.

 Gazetemiz, kuruluşundan bugüne kadar gücünü halktan almış; bağımsız ve tarafsız bir şekilde yayın hayatına devam etmektedir. Kamuoyunun ve bölge insanının farklı konulardaki tepkilerinin yer aldığı haberler yapmak gazetemizin asli görevidir. Gazetemiz, bu görev doğrultusunda CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç’un açıklamalarını da kamuoyunu aydınlatma adına haberleştirmiştir. Haber metni de tamamen tarafsız bir bakış açısıyla kaleme alınmış; sadece Öztunç’un açıklamalarında kullandığı ifadelere yer verilmiştir.

Kaldı ki, Afşin Elbistan Elektrik Üretim A.Ş, söz konusu haberin ardından bir açıklama yapmıştır. Bu açıklama da; tıpkı Ali Öztunç’un haberinde olduğu gibi tarafsız bir şekilde değerlendirmeye alınmış ve gazetemizin 10 Şubat 2021 tarihli sayısında yayımlanmıştır.

Elbistan Kaynarca Gazetesi, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da doğru ve tarafsız habercilik ilkesine sonuna kadar yayın hayatına devam edecektir. Firma tarafından yayımlamamız istenen cevap ve tekzip metni haberin alt kısımındadır.

Yorumu, kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

16 Şub 2021 - 18:05 - Güncel