“Benim gözümden Elbistan” temalı fotoğraf yarışması

Elbistan Belediyesi, ‘Benim gözümden Elbistan’ temasıyla fotoğraf yarışması düzenliyor. Kentin yaşamını, tarihi ve kültürel özelliklerini anlatan en güzel fotoğraflara çeşitli ödüller verilecek.

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, Elbistan’ı anlatan en güzel fotoğraf karesini belirlemek için fotoğraf yarışması düzenleyeceklerini söyledi.

Yarışmanın ana temasının Elbistan olacağını belirten Başkan Gürbüz, amatör ve profesyonel fotoğrafçıların 5 adede kadar fotoğrafla yarışmaya katılabileceğini açıkladı.

Kentin tarihi dokusunun, kültürünün, yaşamının ve doğal güzellikleri ile insana dair fotoğrafların yarışmaya kabul edileceğini ifade eden Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, “Her bir köşesi ayrı bir hikaye ve güzellik barındıran şehrimizin fotoğraf karelerine yansıtılmasını amaçlıyoruz” dedi.

Elbistan’a objektifin arkasından bakan herkesin kendine özel bir duyguya kapıldığını anlatan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, “Fotoğraf tutkunlarımızın kentimizi farklı bakış açısı objektiflerin kadrajına sığdırmalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Yarışmaya katılım şartları ve değerlendirme süreciyle ilgili de bilgi veren Başkan Gürbüz, şunları söyledi:

“Benim gözümden Elbistan temasıyla düzenlediğimiz bu yarışmaya tüm amatör veya profesyonel katılımcılara açıktır. Yarışmaya katılım için kesinlikle ücret alınmayacaktır. Sadece, ilçe sınırları içerisinde çekilmiş fotoğraflar yarışmaya kabul edilecektir. Yarışmaya; renkli, siyah-beyaz ve sepia gibi monokrom (tek renk) fotoğraflarla katılım yapılabilir.  Fotoğraflar dijital ortamda olacak ve başvuru formuyla birlikte CD'de teslim edilecektir. Her katılımcı en çok 5 eserle yarışmaya katılabilir. Yarışmaya gönderilecek fotoğraflara verilecek isim; 6 rakamdan oluşacak katılımcının rumuzu ve fotoğrafın sıra numarası olarak hazırlanmalıdır.

 Eserlerin kaydedildiği CD ve başvuru formu beraber zarflanarak son eser teslim tarihi olan 26 Şubat 2021 günü mesai saati sonuna kadar Belediye Basın Müşavirliğine elden teslim edilmeli ya da teslimat yerine zamanında ulaşacak şekilde gönderilmelidir. Geç ulaşan eserler yarışmaya dâhil edilmeyecektir. Dereceye girecek fotoğrafların belirlenmesi için seçici kurul oluşturacağız. Seçici kurulun belirlediği en güzel 10 fotoğraf, belediyemizin sosyal medya hesaplarından halkımıza anket olarak sunulacak ve ilk üçe girenler açıklanacaktır. Yarışma sonunda birinciye 2 bin, ikinciye 1 ve üçüncüye de 500 TL ödül verilecektir.”

Tüm Elbistanlılara yarışmaya katılma çağrısında bulunan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, “Bu fotoğraflar, kentimizin hafızasında yerini alacak. Nasıl bizler, şehrimizin daha önceki yıllarda çekilmiş fotoğraflarda hatırlarımızı canlandırıyorsak, bizden sonraki nesil de bu karelerle Elbistan’ın o günkü halini ruhunda hissedecek. Yarışmayı asıl anlamlı hale getiren de bu özelliğidir. Biz, sadece bir fotoğraf karesi değil, şehrimize ait hafızayı objektifimizle ölümsüzleştirmiş olacağız. Bu açıdan tüm hemşerilerimi yarışmaya katılmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.   

27 Oca 2021 - 17:40 - Güncel