İleri biyolojik atıksu arıtma tesisinde çalışmalar sürüyor

Büyükşehir Belediyesi, Elbistan atıksu arıtma tesisi yapımına başladı. İleri biyolojik atıksu arıtma sistemi ile çalışacak olan tesis 92 dönüm alan üzerine kuruluyor.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin Elbistan’da yapımına başladığı atıksu arıtma tesisi tüm hızıyla devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına başlanan Elbistan Atıksu arıtma tesisi yüzde 80 AB hibe desteği ile yapılıyor. 92 dönüm alan üzerine kurulmakta olan tesis 18 milyon Euro maliyetle yapılıyor. Çalışmalar kapsamında atıksu arıtma ve kolektör hattı çalışmalarında 9 bin 800 metre kolektör hattı ve 60 metre Söğütlü dere geçişi tamamlandı. Tesis yapımında biofosfor ve havalandırma havuzları zemin beton dökümleri yapıldı. Elbistan merkezinin evsel atıksuyunu 22 bin 567 m³/gün kapasite ile arıtacak olan tesis ayrıca kullanacağı enerjisinin yüzde 60’ını kendisi üretecek.

Azot fosfor ve karbon giderimi yapılan ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi olarak Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi KASKİ Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilmekte olan Elbistan Atıksu Arıtma Tesisi yüzde 5 geri kazanım olarak peyzaj sulamada kullanılacak olup diğer kısmı Ceyhan Nehrine deşarj edilecek.

24 Oca 2021 - 14:30 - Güncel