Sarsap ve Söğütlü Çayı coştu

Elbistan’ın en önemli su kaynaklarından olan Söğütlü ve Sarsap Çayı, karların erimesiyle birlikte coştu. Her iki çayın da debisi katbekat artarken su bolluğu en çok çiftçileri sevindirdi.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, özellikle Sarsap Çayı’nda uzun süredir bu kadar bol su görülmediğini belirterek, “Bu çaylar, on binlerce dönüm araziye can suyu olacak ve bereket getirecek” diye konuştu.

Elbistan,  son yılların en yağışlı kış mevsimlerinden birini geçirdi. Özellikle yüksek kesimler, yoğun kar yağışından nasibini aldı. Bol yağış, bölgenin en önemli su kaynaklarından olan Sarsap ve Söğütlü Çayı’na da hayat verdi. Nurhak Dağı eteklerinden doğarak geçtiği topraklara bereket getiren Söğütlü Çayı, karların erimesi ve yağmurla birlikte coştu. Eriyen karlardan ve yağmurdan nasibini alan bir diğer akarsu ise Sarsap Çayı oldu. Kış boyunca yoğun kar yağışının etkisinde kalan Sultan Korusu ve Sarıçiçek Yaylası’ndaki geniş havzadan beslenen Sarsap Çayı, coşkuyla akmaya başladı. Çayın debisi oldukça yükselirken Evcihüyük Mahallesi’nde de küçük çaplı taşkınlara neden oldu. Çay yatağına yakın tarım arazilerinin bir kısmı taşan sudan olumsuz etkilendi.

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, akarsulardaki bolluğun, çiftçi için bereket anlamına geldiğini söyledi.

Söğütlü ve Sarsap Çayı’nın en coşkulu dönemlerini yaşadığını anlatan Başkan Bulut, “Özellikle kıraç arazilerin ihtiyacı olan yağışı sonbahar mevsiminde görememiştik ancak kış mevsimi çiftçimizin yüzünü güldürdü. Özellikle su kaynaklarımızın beslendiği yüksek kesimlere bol kar yağdı. Eriyen karlar da akarsularımızı coşturdu. Su bolluğu, çiftçimiz için bereket demek. Sarsap Çayı’nda uzun yıllardan sonra ilk kez bu kadar bol su var. Ova çiftçisi, bu suyu tarım arazilerini sulamakta kullanacak. İnşallah, mayıs ayı ortalarına kadar bu su, arazilere can katacak. Ancak burada önemli bir husus daha var. Sarsap Çayı’nın bu sularının biriktirilmesi amacıyla başlatılan bir gölet projesi vardı. Sarsap’tan gelen su, Gökçek Mahallesi’ne yapılan gölete cazibeyle aktarılacaktı. Bu proje yarım kaldı. Temennimiz, bu projenin bir an önce bitirilmesi. Çiftçimizin şuan sulama sezonu başlamadı. Özellikle bu mevsimde boşa akan su, bu gölette biriktirilebilir ve yaz sezonunda da çiftçimizin kullanımına sunulabilir. Çiftçimiz, böylece bu akarsuyun sunduğu nimetten en iyi şekilde yararlanmış olur” dedi.

Söğütlü Çayı’nın da bölgenin can damarlarından biri olduğunu kaydeden Başkan Bulut, “Söğütlü Çayı da birçok mahallemizdeki araziler için çok önemli. Çiftçilerimiz, bu çayın suyuna bel bağlamış durumda. Bu akarsuyumuzda da debi oldukça yükseldi. İnşallah çiftçimiz, su açısından bol bir sezon geçirir. Bahar yağışları da bu bereketin artmasına katkı sunar inşallah. Tıpkı Sarsap’ta olduğu gibi Söğütlü Çayı’nda da yıllardır planlanan baraj projeleri var. Bölge çiftçisi artık, varlık içerisinde yokluk çekmek istemiyor. Sularımızın böyle akıp gitmesine gönlümüz razı değil” ifadelerini kullandı.

 

14 Mart 2020 - Güncel --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.