Aycan: “Sınav harcamaları aileler için yıkım oluyor”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, YKS ve LGS gibi sınavların maddi açıdan aileleri zorladığını belirterek, “Bu sınavlar, çocukların ve ailelerin kâbusu olmaya devam etmektedir” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda söz alan MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, sınav harcamalarının ortalama 15 bin TL gibi rakamlara ulaştığını ifade ederek, “Sınavlar, aileler için yıkım olmaktadır” şeklinde konuştu.

Bu konuda köklü çözümlere ihtiyaç olduğunu vurgulayan Aycan, şunları söyledi:

“Lise ve üniversiteye giriş sınavları çocukların ve ailelerin kâbusu olmaya devam etmektedir. Ortaokul ve liselerin ders kitapları, bilindiği gibi Bakanlık tarafından verilmektedir. Sorular, verilen kitapların müfredatına uygundur fakat soru formatları çok farklıdır. Dershaneler kapandı ama sorun çözülmedi ve daha pahalı çözümler üredi. Çocuklar mecburen farklı kitaplara, özel kurslara ve özel derslere yöneldiler. Böylece sınav harcamaları artmış durumdadır, ortalama yıllık maliyet 15 bin Türk Lirası olmuştur. Bu tam bir fırsat eşitsizliğidir. Aileler için sınavlar yıkım olmaktadır. Sorun çözülmemiştir. Kazanan, yayınevleri, özel kurslar, özel ders veren öğretmenler olmuş, dönen para daha da artmıştır. Köklü çözümler bekliyoruz. Sınav kâbusuna son vermek, meslek liselerine önem vermek ve teşvik etmek gibi köklü çözümler bekliyoruz.”

08 Kasım 2019 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.