Bakış’taki Tümülüs, 1.Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edildi

Elbistan’a bağlı Bakış Mahallesi’nde bulunan ve Hitit devrinden kaldığı düşünülen tümülüs bölgesi, 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescil edildi.

Gaziantep Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararları, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kurulun, Ağustos ayı içerisinde yaptığı toplantıda Elbistan’a bağlı Bakış Mahallesi’nde mülkiyeti Maliye Hazinesine ait alanda tespit tümülüsün tesciline ilişkin olarak Gaziantep Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü uzmanlarının raporu okundu. Konunun ekleri ve işlem dosyası incelendi. Tümülüsün tesciline yönelik olarak Gaziantep Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü uzmanlarının tescil talebine yönelik yapılan değerlendirmede; 2683 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun 6.maddesi kapsamında “1.Derece Sit Alanı” olarak tescil edilmesine karar verildi.    

Ayrıca, Koruma Yüksek Kurulunun ilke kararında belirtilen 1.Derece Arkeolojik Sit Alanlarında Koruma Kullanma Koşulları hükümlerinin geçerli olduğu yönünde de olumlu karar verildi.

 

17 Ekim 2019 - Güncel --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Kahramanmaraş Markaları

Elbistan Kaynarca, Kahramanmaraş ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (344) 415 04 15
Reklam bilgi