Borçları ödedi üstüne 1 torba da un parası bıraktı

Elbistan’da kimliği meçhul hayırsever vatandaş, İğde Mahallesi’nde bir bakkala giderek veresiye defterindeki ihtiyaç sahibi vatandaşların borcunu ödemekle kalmadı üstüne birer torba un parası bıraktı.

Elbistan Kaynarca
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan’da kimliği meçhul hayırsever bir vatandaş, Osmanlı döneminde özellikle Ramazan ayında zenginler tarafından yoksulların esnafa olan borçlarını ödemesine dayanan "zimem defteri" geleneğine farklı bir boyut kazandırdı. İğde Mahallesi’nde İsmail Saykın’ın işlettiği bakkala gelen hayırsever vatandaş, veresiye defterinde ödeme güçlüğü çeken vatandaşların borcunu ödedi.

Gizemli hayırseverin, bakkalına gelerek veresiye alışveriş yapan ve borcunu ödemekte zorluk çeken müşterisinin olup olmadığını sorduğunu belirten bakkal sahibi İsmail Saykın, “Veresiye defterimde bazı mahalle sakinlerinin borçlarını ödemede zorluk çektiğini söyledim. O da bu kişilerin tüm borcunu tek kalemde ödedi” dedi.

Hayırsever vatandaşın, borçları ödemekle kalmadığını borcunu ödediği her müşterisi için de 1’er torba un parası bıraktığını kaydeden Saykın, “Kardeşimiz, alan el ile veren elin birbirini görmemesi şiarı doğrultusunda böyle bir iyiliğe imza atmış. Kardeşimiz, borçları ödediği gibi ayrı ve özel bir güzelliğe daha imza attı. Bizim buralarda köy ekmeği sezonu geldi. İnsanlarımız tandırlarda kışlık ekmeklerini yapıyor. Hayırsever kardeşimiz, borcunu ödediği kişiler için 1’er torba da un parası bıraktı. Böylece bu vatandaşlarımız kışlık ekmeklerini yapmak için bütçelerinden en az 100’er lira un parası ödemek zorunda kalmayacak. İsminin bilinmesini kesinlikle istemedi. Ne kadar borç ödediğini de söylemem doğru olmaz. Ama birçok vatandaşımızın yüzünü güldürdü. Allah, kendisinden razı olsun” ifadelerini kullandı.

01 Ekim 2019 - Güncel --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.