Atıksu arıtma tesisi ÇED süreci başladı

Elbistan’ın evsel ve endüstriyel atıklarının arıtılarak Ceyhan Nehri’ne deşarjı veya tarımsal sulamada kullanılması amacıyla projesi hazırlanan ve geçtiğimiz yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda sözleşmesi imzalanan atıksu arıtma tesisinin Çevresel Etki

Elbistan’ın evsel ve endüstriyel atıklarının arıtılarak Ceyhan Nehri’ne deşarjı veya tarımsal sulamada kullanılması amacıyla projesi hazırlanan ve geçtiğimiz yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda sözleşmesi imzalanan atıksu arıtma tesisinin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başladı.

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Hibe Destek Programı kapsamında, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyeleri Çevre-Altyapı Temel Hizmetler Birliği tarafından yapılması planlanan Elbistan Atık Su Arıtma Tesisinin proje bedeli 50 milyon TL olarak açıklandı.

ÇED raporu hazırlandı:

Karaelbistan Mahallesi Çayır Mevkiinde bulunan 1113 nolu parsele yapılacak olan atıksu arıtma tesisinin ÇED süreci başladı.

Elbistan Atıksu Arıtma Tesisi ÇED raporunda, Avrupa Komisyonu tarafından Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Programı (IPA) altında eş finansmanı sağlanan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında, Türkiye’de 21 adet belediye için ‘Entegre Su Projeleri’ hazırlanmasına karar verildiği ifade edildi.

Atıksu arıtma tesisi ile ilgili olarak hazırlanan ÇED raporunda, şu bilgilere yer verildi:

“Bu proje kapsamındaki 21 belediyeden bir tanesi de Elbistan Belediyesi’dir. Proje kapsamında Elbistan Belediyesi’nin içme suyu ve atık su konusundaki altyapı eksikliklerinin; yani içme suyu şebekesi, atık su şebekesi ve atık su arıtma tesisi ihtiyaçlarının giderilmesi planlanmaktadır. Proje kapsamında yapılması planlanan atık su arıtma tesisi ile Elbistan İlçesi, Karaelbistan, Söğütlü, Çiçek, Demircilik ve Taşburun yerleşim alanlarında oluşan atık suların da arıtılıp, mevzuatlarda belirtilen sınır değerleri sağlayarak zararsız hale getirilmesi amaçlanmaktadır.”

ÇED raporunda proje ile ilgili olarak şu bilgiler aktarıldı:

“Bu kapsamda Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyeleri Çevre-Altyapı

Temel Hizmetler Birliği tarafından, Elbistan İlçesi, Karaelbistan, Çayır mevkiinde bulunan 1113 nolu parsel üzerindeki 92 bin 500 metrekarelik alanda, atık su arıtma tesisi kurulması ve işletilmesi planlanmaktadır.

Elbistan Atık Su Arıtma Tesisinin kurulmasının planlandığı alan Karaelbistan’ın batısında yer almakta olup, söz konusu alanın yaklaşık 250 metre kuzeybatısından Ceyhan Nehri akmaktadır. Proje kapsamında yapılması planlanan atık su arıtma tesisi iki kademeli olarak tasarlanacaktır. Proje kapsamında alınması gereken tüm izinlerin ve ruhsatların alınmasına müteakip projenin inşaat aşamasına 2015 yılında başlanılması ve atık su arıtma tesisinin inşaat aşamasının 2017 yılında tamamlanması planlanmaktadır. Bu kapsamda atık su arıtma tesisinin 1. kademesinin 2032 yılına kadar hizmet vermesi ve daha sonra 2. kademenin de tamamlanarak atık su arıtma tesisinin her iki kademesinin 2047 yılına kadar hizmet vermesi planlanmaktadır.”

AB standartlarında tesis:

Elbistan’a yapılacak olan atıksu arıtma tesisinin AB standartlarında olacağını ve en son teknoloji ile donatılacağı belirtilirken, arıtma sonunda elde edilen suyun tarımsal sulamada kullanılabileceği ifade edildi.

Elbistan Atıksu Arıtma Tesisi, tamamen Avrupa Birliği standartlarında yapılacak. Endüstriyel ve evsel atıklar bu tesiste arıtıldıktan sonra istenirse tekrar Ceyhan Nehri’ne deşarj edilebileceği gibi, tarımsal sulamada kullanılmak amacıyla da değerlendirilebilecek. Hatta tesiste arıtılan atık sulardan kalan çamur yakılarak, enerji dahi üretilebilecek.

Sözleşmeyi Anteplioğlu imzalamıştı:

Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda Nisan 2013’te imza töreni düzenlenmiş, imza törenine o zamanki ismiyle İl Özel İdaresi ve Belediyeler Çevre Temel Hizmetleri Altyapı Birliği, şimdiki ismiyle Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyeleri Çevre-Altyapı Temel Hizmetler Birliği adına Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Mustafa Anteplioğlu katılmıştı. Vali Yardımcısı Anteplioğlu, Elbistan’da yapılacak olan atık su arıtma tesisinin sözleşmesine imza atmıştı.

#

11 Eyl 2014 - 15:27 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Kaynarca editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Kaynarca değil haberi geçen ajanstır.