Şekerpancarı üreticisine ‘bor gübresi’ müjdesi

Şekerpancarı üreticisine ‘bor gübresi’ müjdesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda görevli Türk mühendisler, ürün verimliliğini yüzde 20’ye kadar yükseltecek mikrobesleyici olarak kullanılan 3 farklı bor gübresi geliştirdi.

Bor gübresi, Elbistan’da çiftçilerin yoğun olarak ekimini yaptığı şekerpancarı ve ayçiçeği gibi ürünlerde de kullanılabilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hükümetin ikinci 100 günlük programında açıkladığı tarım sektörü için üç yeni bor gübre geliştirilmesi çalışmalarında sona gelindi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in verdiği talimatla yürütülen söz konusu çalışmalar kapsamında pilot proje, mart ayında tamamlanacak. Bakanlık toprağa takviye olarak eklenecek ve ürünlerin verimliliğini ciddi olarak artıracak ‘2-4 mm Granül Boraks Pentahidrat’, ‘2-4 mm Granül Kolemanit’ ve ‘2-4 mm Granül Üleksit’ adını verdiği üç farklı bor gübre geliştirdi. Fazla yağış alan bölgelerle orta ve az yağış alan bölgeler için ayrı ayrı gübre geliştiren Bakanlık, söz konusu gübreleri Kırka Bor İşletmeleri Müdürlüğü’nde bulunan Teknoloji Geliştirme Merkezi’nde üretti. Çalışmada toplam 5 Ar-Ge personeli görev aldı. Ürünlerin saha denemeleri ve bitkilerde uygulamaları ise Eti Maden ile Sabancı Üniversitesi’nin birlikte yürüttüğü ‘Tarımda Borlu Gübre Kullanımı Ar-Ge Danışmanlık’ projesi kapsamında devam ediyor. Söz konusu proje kapsamda farklı iklim koşullarında ve seçili bitki türlerinde sera ve tarla deneme çalışmalarına da devam ediliyor.

Bor yetersizliği bulunan topraklarda ve uygun bitki türlerinde verim artışı sağlayacak gübrelerden toz ürünler suda çözdürülerek veya damla sulamayla uygulanabilecek. Granül ürünler ise direkt olarak toprağa dağıtılarak uygulanacak. Geliştirilen gübre ilk olarak şeker pancarı, ayçiçeği, soya, kanola, çay ve pamuk yetiştiriciliğinde kullanılacak. İlerleyen dönemde gübrenin sebze ve meyve üretiminde de kullanılmasına başlanacak.

15 Şubat 2019 - Ekonomi --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.