ETSO’dan ‘KOBİ Değer Kredisi’ne destek

ETSO’dan ‘KOBİ Değer Kredisi’ne destek

Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Paksoy, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan KOBİ Değer Kredisi'nin, finansman sıkıntısı yaşayan KOBİ'ler için önemli bir müjde olduğunu belirterek, reel sektörün moralini artırdığını ifade etti.

13 bankanın katılımıyla hayata geçirilen ‘KOBİ Değer Kredisi’ destek paketini olumlu bulduklarını belirten ETSO Başkanı Mustafa Paksoy, bu sayede KOBİ'lerin krediye ulaşma imkânının artacağını, ekonomik aktivitenin canlanacağını, istihdam, üretim ve ihracatın da bundan olumlu etkileneceğini söyledi.

Başkan Paksoy, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak tarafından yapılan açıklamada KOBİ’lere 20 milyar TL’lik kredi desteği verileceği belirtildi. 13 bankanın katılım sağladığı ve yıllık cirosu 25 milyon TL'nin altında olan işletmelere finansman imkânı sağlayacak olan KOBİ Değer Kredisi’yle imalat ve ihracat sektöründeki şirketlere azami 1 milyon TL destek verilecek. Hizmet sektöründeki şirketlere de azami 500 bin TL destek sağlanacak olan paketle toplamda 40 bin işletmeye kredi verilmesi öngörülüyor. Ayrıca 6 ayı geri ödemesiz, 36 ayda geri ödenecek kredide 1,54 faiz uygulanacak.”

Paksoy, “Kredi Garanti Fonu (KGF) tarafından yapılan açıklamada; kredi komisyon oranının % 0,03 olduğu belirtildi. ‘KOBİ Değer Kredisi’ alan işletmelerimiz bankaya kredi komisyonu olarak bu orandan daha fazla ödeme yapmasınlar. Eğer daha fazla komisyon ödemişlerse de bir dilekçe ile geri ödenmesini talep etsinler” dedi.

KOBİ Değer Kredisi veren bankalar ise, Albaraka, Alternatif Bank, Denizbank, QNB Finansbank, Garanti Bankası, Vakıfbank, Ziraat Bankası, TEB, Halkbank, Vakıf Katılım Bankası, Yapı Kredi Bankası, Şekerbank ve Ziraat Katılım Bankası olarak açıklandı.

11 Şubat 2019 - Ekonomi --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.