Tor: “En büyük görev Cumhurbaşkanına düşüyor”

Tor:“En büyük görev Cumhurbaşkanına düşüyor”

oguz-tor-gazete-ziyareti-(2).jpg
oguz-tor-gazete-ziyareti-(1).jpg
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Kamudaki görevden almalar ve ihraçlarla ilgili konuşan MHP Milletvekili Tor,

“En büyük görev Cumhurbaşkanına düşüyor”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor, kamudaki görevden almalar ve ihraçların büyük bir mağduriyet doğurduğunu vurgulayarak, “Eğer at izi it izine karışmışsa, ortada bir haksızlık varsa, sayın Cumhurbaşkanının, hükümet yetkililerinin ‘bunları düzeltin’ şeklinde bir beyanını şahsen bekliyorum. Eğer Cumhurbaşkanı bu beyanı verirse, ortalık daha suhulete erer diye düşünüyorum” dedi.

Gazetemizi ziyaret eden Fahrettin Oğuz Tor, bayram ziyaretleri ve gündemi değerlendirdi.

Yaptığı bayram ziyaretlerinde karşısına en çok, 15 Temmuz sonrası ağıca almalar ve kamudan ihraçların çıktığını dile getiren Tor, çok büyük mağduriyetlerin yaşandığını kaydetti.

Tor, yaptığı açıklamada, “Öncelikle hemşerilerimizin geçmiş bayramını kutluyorum. Bizim için yoğun bir program oldu. Kahramanmaraş merkez ve ilçelerinde bayramlaşma programlarına katıldık. Gördüğümüz konu şu; buralarda tüm vatandaşların yegâne gündemi, görevden uzaklaştırılan ve kamu görevinden çıkarılan kişilerin durumu gündeme geldi. En çokta Elbistan’da, Afşin’de, Göksun’da, Çağlayancerit’te görevden uzaklaştırılan kişilerin şikâyeti ile karşılaştık. Bu kişilerin çoğunluğu emniyet, asker, yargı ve eğitim kurumları mensupları. Şikâyetlerin genel konusu ise, sendika üyesi olmak veya Bank Asya’da hesabı bulunması, meslek öncesi cemaatle ilişkisi olduğu söylenilen dershanelere çocuğunu göndermeleri ağırlıklı olarak karşımıza çıktı. Çok acı hikâyelerle karşılaştık. Ortada gerçekten bir haksızlık var. Kişiler sendika üyesi oldu diye veyahut Bank Asya’da bir miktar parası çıktı diye veya zamanında çocuğunu dershanesine gönderdi diye mesleklerinden olmuşlar. Tabi bunları biz 15 Temmuz’dan sonra Ankara’da da çok müracaatlar oldu dinlemiştik. Bizim uzaktan gördüğümüzden çok daha fazla sayıda kamu görevcinden atılanlar olduğu gördük. Nasıl çözülecek. Bank Asya kapatıldığı tarihe kadar Türk Ticaret Kanununa göre kurulmuş bir banka. Devletin gözetimi veya denetimi altında. Örneğin kamu kurumunda çalışıyor. Maaşlarını bu banka ile anlaşmışlar. Zamanında kredi kartı vermiş. Bir şekilde mecburen ilişkisi olmuş. Göksun’da, Afşin’de dershaneler var. Dar çevre orta veya alt gelir grubuna sahip insanlar, daha büyük merkezlerde çocuklarını dershanelere göndermesi de mümkün değil, buralarda daha düşük ücretlerle masrafını karşılamış, dershaneye gönderdi diye, yurt çıkmamış orda bir şekilde önceden tanıdığı yurtlarda kalmış. Bunlardan dolayı işlerinden atılmış. Çok hazin hikâyeler var” dedi.

Kamu görevlilerine yönelik açığa almalar ve ihraçların sayısının Kahramanmaraş’ta oldukça fazla bir sayıya ulaştığını ifade eden Tor, devletin denetimindeki sendika, okullar veya banka nedeniyle yapılan işlemlerin hukuki olmadığını savundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, haksızlıkların giderilmesi noktasında vereceği bir beyanın çok etkili olacağını, ortalığın suhulete ereceğini belirten Tor, şunları söyledi:

“Kahramanmaraş’ta gerçekten çok sayıda bu şekilde kamu görevlisi var. Benim tahmini 2 binin üzerinde ihraç edilen ve açığa alınan memur var. Özellikle son zamanlarda bir ihbar furyası var. Son dalgada görevden uzaklaştırmaların büyük bir çoğunluğu bu ihbarlar neticesinde yaşandığı belirtiliyor. Buda çok yanlış bir şey. Önce görevden uzaklaştırma, sonra kişi hakkında delil toplama gibi gayri hukuki yaklaşımlar var. Şimdi herhalde çok fazla tepki olsa gerek ki; sayın Cumhurbaşkanı da at izi it izine karıştı gibi veya benzer beyanlarda bulundular. Burada en büyük görev Cumhurbaşkanına düşüyor. Çünkü toplumda çok büyük bir korku hakim. Hakkını aramak en kutsal yol. Kişiler hakkını bile arayamamaktan şikâyet ediyorlar, daha doğrusu korkuyorlar. Bu korku bürokraside de çok yaygın. Vatandaşlara ‘hakkınızı arayın, müracaat edin, yetkililere iletin’ dediğimizde korktuklarını söylediler. Buda doğru bir şey değil. Eğer bir at izi it izine karışmışsa, ortada bir haksızlık olduğu sonucu çıkıyor. Gerçekten ortada bir haksızlık var. Bu haksızlığı giderecek te, hükümet yetkilileridir. Hükümetin bu konuda bir adım atması lazım. Fakat bir çekingenlik gördüm. Bu suhuleti sağlayacak, eğer at izi it izine karışmışsa, ortada bir haksızlık varsa, sayın Cumhurbaşkanının, hükümet yetkililerinin ‘bunları düzeltin’ şeklinde bir beyanını ben şahsen bekliyorum. Eğer Cumhurbaşkanı bu beyanı verirse, ortalık daha suhulete erer diye düşünüyorum. Eğer böyle bir beyan olmazsa, gerek hükümet yetkililerinin, gerek mahallindeki idarecilerin kendi başına cesaret edip te telafi edici davranışlarda bulunmasını mümkün görmüyorum. O yüzden Cumhurbaşkanımızın mademki ortada bir haksızlık var, bunu kendisi de beyan ettiğine göre, bu haksızlığı giderici, daha doğrusu valilerimize, emniyet müdürlerimize, ayrıca Cumhuriyet Başsavcılarımıza yönelik vereceği bir demeç, bunlar nezdinde olumlu gelişmelere sebep olacağını düşünüyorum. Gerek görevden uzaklaştırmalarda, gerekse tutuklamalarda bir yumuşamaya sebep olacağı kanaatindeyim. Değilse önümüz kış, okullar açılıyor, görevinden olmuş, eşi çalışmıyor, borcu var bu kesim için çok büyük bir felaket olur diye düşünüyorum. Benim söylemek istediğim, beklediğim daha doğrusu Cumhurbaşkanından toplumu suhulete, haksızlıkları gidermeye yönelik bir beyandır.”

Tunceli’de görevden alınan 504 öğretmen ve kamu görevlisinden 419’unun tekrar görevlerine iade edilmesinin müspet bir adım olduğunu ifade eden Tor, “Bir kişi sendikaya üye oldu diye kamu görevinden atılmasını doğru bulmuyorum. Hangi sendika olursa olsun, bunun adı eğitim-sen olur, aktif-sen olur, başka sendikalar olur. Bu yol açılır ise yarın başka birisi gelir, başka sendikaları görevden atar. Belli bir sendika üyeleri ağırlıklı olarak kamu görevinden çıkarılmışsa, diğer sendikalardaki görevlilerin de çıkarılmasının karşısındayım. Varsa bir suçu, terörler bir bağlantısı varsa sonuna kadar hesap sorulsun. Zaten toplum bu konuda mutabık. Hiç kimse terörle bir bağlantısı varsa hesap sorulmasın demiyor. Siz bir sendika üyeliğini, terör örgütü üyesi olduğuna dair karine tesis ederek işlem yaparsanız yazık olur. Bu sendikalar devletin müsaade ettiği, devletin gözetiminde, denetiminde faaliyet gösteren sendikalardır. Sendika üyeliğinden dolayı görevcinden uzaklaştıramazsınız. Bunu adı A sendikası, B sendikası ama tekrar söylüyorum varsa terörle ilişkisi gayet tabi işlem yapılacak. Bunun neticesinde ne olacak? Türkiye uluslararası hukuku kabul etmiş bir ülke. Dolayısıyla bu süreç yarın uluslararası hukuka da taşınabilir. Türkiye çok büyük tazminatlarla karşı karşıya kalabilir. Siz ‘sendika üyesidir, ben bunu bu yüzden terör örgütü ile ilişkilendirdim, kamu görevinden attım’ diyemezsiniz. Başka bir delil yoksa. Dolayısıyla Tunceli’deki olayın diğerlerine de örnek olacağı kanaatindeyim. Kamu görevinden çıkarılan diğer sendika üyelerine örnek olacağı kanaatindeyim ve mağduriyetin giderilmesi için bir adım olduğunu düşünüyorum. Yani eğitim-sen mensubu ise tekrar kamu görevine iadesini bir müspet adım olarak görüyorum. Burada terör örgütü ile bir ilişkisi varsa asla ama bunun dışında salt bir sendika üyesi diye görevinden uzaklaştırılmış ise yapılan yanlıştır. İade konusunda yapılan hareket doğru bir harekettir, diğer sendikalar için de örnek olmasını diliyorum. Eğer bu yapılmazsa toplumsal yara daha da derinleşir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

#

17 Eyl 2016 - 18:36 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Kaynarca editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Kaynarca değil haberi geçen ajanstır.