Greenpeace: “Türkiye’nin kömüre ihtiyacı yok”

Greenpeace: “Türkiye’nin kömüre ihtiyacı yok”

Greenpeace, Türkiye’nin enerji ihtiyacını karşılamak için kömür ve nükleere ihtiyacı olmadığını ortaya koyan yeni Enerji [D]evrimi raporunu açıkladı.

Raporun tanıtımı, Greenpeace Uluslararası Enerji [D]evrimi Kampanyası Sorumlusu Dr. Sven Teske ve Greenpeace Akdeniz Sürdürülebilir Finans Kampanyası Sorumlusu İbrahim Çiftçi tarafından gerçekleştirildi. Avrupa Birliği Yenilenebilir Enerji Konseyi ve Greenpeace`in ortaklaşa hazırladığı rapor, Türkiye’nin 2025 yılına kadar yenilenebilir enerji üretimini iki katına çıkarabileceği bir yol haritası sunuyor. Rapora göre, Türkiye’nin büyüyen ekonomisinden dolayı enerji talebinin yüzde 35 oranında artması öngörülüyor ve bu talep bir tane bile yeni kömürlü termik veya nükleer santrale ihtiyaç duyulmadan karşılanabiliyor.

Rapora göre, Türkiye’nin büyüyen ekonomisinden dolayı enerji talebinin yüzde 35 oranında artması öngörülüyor ve bu talep bir tane bile yeni kömürlü termik veya nükleer santrale ihtiyaç duyulmadan karşılanabiliyor. Greenpeace’in Enerji [D]evrimi senaryosu benimsenirse 2023’te Türkiye’nin elektrik üretim maliyeti şu anki plandan daha ucuz olacak. Bu senaryoya göre Türkiye gelecek on yılda yenilenebilir enerji üretimini iki katına, yani yüzde 51 oranına yükseltebilir.

Tanıtımda konuşan Greenpeace Uluslararası Enerji [D]evrimi Kampanyası Sorumlusu Dr. Sven Teske, Türkiye’nin dünya çapında hızlanan yenilenebilir enerji yatırım akımına katılmak için zamanının az kaldığını vurguladı. Dr. Teske; “Raporda 2013 hedefi ve 2050’ye giden yolda şu anda izlenilen yol ile Türkiye’nin gelişen dünyada liderlik edebilmek için izleyebileceği yol, maliyetler, yatırım tutarları, istihdam olanakları gibi çeşitli ekonomik göstergeler baz alınarak karşılaştırılıyor. Enerji [D]evrimi senaryosu izlenirse, referans senaryoya göre, 40 binden fazla yeni iş imkanı sağlanabilir. Kömürlü termik ve nükleer santrallerin yakıtları çoğunlukla yurtdışından gelirken, yenilenebilir enerji santralleri enerji bağımsızlığı sağlıyor. Türkiye, kirli ve tehlikeli enerji yatırımlarından vazgeçerek, temiz, daha güvenli ve bağımsız bir yol izleyebilir” dedi.

Teske, fosil yakıtların bedelleri artarken yenilenebilir enerji bedellerinin azaldığını kaydederek, Dünya genelinde en ucuz elektrik üretim kaynağının rüzgâr olduğunu, nükleerin ise en pahalı teknoloji olduğunu ve rüzgâra göre beş altı kat daha pahalı olduğunu söyledi.

Yenilenebilir enerjilerin hem istihdam yarattığını hem de maliyet düşürdüğünü vurgulayan Greenpeace Akdeniz Finans Kampanyaları Sorumlusu İbrahim Çiftçi, “Türkiye’nin, kömürlü termik santrallere ve tehlikeli nükleer enerjiye ihtiyacı olmadığını bu rapor ile ispatlıyoruz. 2050 yılında öngörülen enerji talebini kayıpsız karşılayacak, enerji bağımsızlığını teşvik eden, yatırımcılara çevreyi kirletmeyen, sağlık sorunları yaratmayan ve tehlike arz etmeyen temiz seçenekler sunan yeni bir yol planı hazırladık. Yenilenebilir enerji bilim kurgu değil, Çin’de Almanya’da, Amerika’da, İskandinavya’da ve Japonya’da şu anda Türkiye’de uygulanılabilir modeller bulunuyor. Yenilenebilir enerji, Türkiye’nin büyüyen ekonomisinin enerji ihtiyaçlarını karşılamak için en doğru teknolojidir” şeklinde konuştu.

Dünyada yenilenebilir enerjiye bir geçiş olduğunu ve yenilenebilir enerji maliyetlerinin de son on yılda bir düşüş seyrinde olduğunu belirten Çiftçi, Türkiye’nin de bir yol ayrımında olduğunu ve bu yeni pazarda lider mi olacağına yoksa takipçi mi olacağına karar vereceğini ifade etti.

#

02 Tem 2015 - 15:41 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Kaynarca editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Kaynarca değil haberi geçen ajanstır.