Yüzde 50 hibe destekli sulama sistemleri için başvurular başladı

Yüzde 50 hibe destekli sulama sistemleri için başvurular başladı

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi kapsamında yüzde 50 hibeli bireysel sulama sistemleri desteklenmesi başvuruları başladı.

2019 yılında damla sulama, yağmurlama sulama, mikro sulama, yüzey altı, lineer veya center pivot, tamburlu sulama ile güneş enerjisi sulaması yatırımları için çiftçilere yüzde 50 oranında hibe verilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında 07Aralık 2017 tarihinde resmi gazetede yayınlanan 2017/48 sayılı tebliğ ile 2019 Yılı 15.Etap Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi müracaatları başladı. Tarımsal faaliyetler için geliştirilen modern basınçlı bireysel sulama sistemlerinin üreticiler tarafından kullanımını yaygınlaştırarak, daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılmasını sağlamak, zor şartlarda bedenen çalışan üreticilerimizin işlerini kolaylaştırmak ve üretim maliyetlerini düşürerek uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir seviyeye getirmek hedefleniyor.

Yüzde 50’si hibe olan bireysel sulama sistemlerinin destekleme müracaatları 1 Mart 2019 tarihinde sona erecek. Bu yıl 7 başlık altındaki yatırımlara destek verilecek. Tarla içi damla sulama sistemi kurulması, tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması, tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması, tarla içi yüzey altı damla sulama sistemi kurulması, Lineer veya Center Pivot sulama sistemi kurulması, tamburlu sulama sistemi kurulması ve güneş enerjili sulama sistemleri kurulması yatırımları destek alabilecek. Kabul edilen proje başvurularında, hibeye esas mal alım tutarının KDV hariç yüzde 50'sine hibe yoluyla destek verilecek. Referans fiyatlar içinde kalmak şartıyla, hibeye esas mal alım tutarı gerçek kişiler için ve tüzel kişiler için 1 milyon TL'yi geçemeyecek.

30 Ocak 2019 - Ekonomi --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.