Başbakan ve Bakanlarla bölgeyi konuştu

KAYNARCA-AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayı Bünyamin Kılıç,

bunyamin-kilic2.jpg
bunyamin-kilic3.jpg
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetten birçok bakanın yanı sıra yaklaşık 150 iş adamı ile birlikte gittiği Rusya gezisinden mutlu döndü. Rusya ziyaretinden önemli kazanımlar elde edildiğini ifade eden Kılıç, “Sayın Başbakanımızla beraber gerçekleştirdiğimiz bu gezi Rusya ile olan ticaretin artması bakımından çok verimli ve olumlu geçmiştir. Ben de Sayın Başbakanımız ve diğer bakanlarımızla birebir görüşme imkânı buldum. Sayın Bakanlarımız iş bağlantılarının yapılması için büyük çaba ve özveri göstermişlerdir” dedi.

Keşke Bu Hükümet 1990’da İşbaşında Olsaydı Rusya gezisinin hem şahsı hem de geziye katılan yaklaşık 150 işadamı için oldukça verimli geçtiğini ifade eden Kılıç, gezi sonrası yaptığı değerlendirmede, “Keşke 1990’lı yıllarda şimdiki gibi bir hükümet, şimdiki gibi bir Başbakan ve şimdiki gibi bakanlarımız olsaydı. O zaman her şey çok daha farklı olurdu” diye konuştu.

Bakanlarımız İşadamları İle 24 Saat İlgilendi

Üç günlük seyahatte başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Sanayi Bakanı Nihat Ergün ve TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu olmak üzere diğer üst düzey görevlilerle özel görüşmeler yapma imkânı bulduğunun altını çizen Kılıç, “Geziye katılan işadamlarımız özellikle Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ve diğer Bakanlarımızın çok samimi destek ve gayretleri sayesinde Rus işadamları ile birçok ticari anlaşma imzaladılar. Özellikle Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanımız Zafer Çağlayan, bu görüşmeler sırasında Türk işadamlarının 24 saat yanında olduğunu belirtmesi ve iş bağlantıları sağlanması yönündeki samimi gayretleri bizleri hem onurlandırdı hem de gururlandırdı” ifadesini kullandı.

1990’lı yıllarda ülkenin şimdiki gibi vizyonu geniş ve bir Dünya partisinin iktidarından yoksun yönetilmesinin özellikle dışa açılmada ve komşularımızla olan ticaretin ve iş hacminin artırılmasının önündeki en büyük engel olduğunu vurgulayan Kılıç, “Ülkemiz, AK Parti iktidarı ile kabuğunu kırmış; siyasi istikrar dış ticaretten ekonomiye, komşularımızla olan ilişkilerin önünün açılmasını sağlamıştır. Bugün GSMH toplamları yaklaşık 2.5 trilyon doları bulan iki ülke arasındaki iş hacminin artırılması için başta Sayın Başbakanımız olmak üzere hükümetimizin hemen her kademesi özel bir çaba sarf etmektedir.Bu gezide bizlere tekrar gösterdi ki Dünyanın en büyük ekonomilerinden birisi olmaya aday Türkiye, bir yandan komşuları ve diğer ülkelerle ekonomik entegrasyonu sağlamaya çalışmakta, ihracatta yeni rekorlar kırmakta ve özel girişimlerle birçok ülke ile vizeler kaldırılmaktadır.”

Başbakanımızla Özel Görüşme Yaptım

“Sayın Başbakanımızla baş başa görüşme imkânımız da oldu. Kendisine bazı özel konularda bilgiler aktardım. Kendisi Elbistan’a ve Elbistanlılara selamlarını iletti. Elbistan’a gelmesi yönündeki davetimizi tekrar ilettim. Elbistan’ın çehresinin çok değiştiğini ve Elbistanlıların ilk gelişinden daha fazla coşku ve sevgiyle kendisini karşılayacağını ve tekrar ağırlamaktan mutluluk duyacağını ifade ettim

Sanayi Bakanımıza OSB Sorununu İlettim

Sanayi Bakanı Nihat Ergün’e özellikle Elbistan’a yapılacak sanayi yatırımları ve potansiyeli hakkında bilgiler aktardım. Elbistan ve Afşin’in bir enerji başkenti haline geldiğini hatırlattım. Sayın Bakanımıza bölgenin özellikle enerji ve tarım sektörlerinde birçok yatırıma ev sahipliği yapacak potansiyele sahip olduğunu ilettim. Bölgemizde yapımı devam eden HES’ler olduğunu belirterek, özellikle organize sanayi bölgesinin olmayışı bölgede sanayi yatırımlarının yapılmasının önünü tıkıyor. Bu konuda sizlerden destek bekliyoruz. Elbistan, sadece 100 bin nüfusa değil kuzey ilçeleri de kattığımız zaman 400 bin kişilik bir nüfusa hitap eden bir ilçe. Buradaki kapasitenin artırılması için insanlarımızın önünün açılması gerekiyor. Bu yatırımlar sadece Elbistan’la sınırlı kalmamalı kuzey ilçelerin tamamının da yatırım potansiyelleri iyi analiz edilmeli ve gereken yatırımlar acilen yapılmalıdır. Zaten kuzey ilçeler Elbistan’dan ayrı düşünülemez. Bölgemiz hayvancılık açısından da hatırı sayılır bir potansiyele sahip. Özellikle büyükbaş hayvancılık konusunda irili ufaklı birçok besi işletmesi mevcuttur. Bunların bir araya toplandığı Organize Hayvancılık Bölgesi de kurularak hem bu sektör desteklenebilir hem de ulusal çapta bir et üretim merkezi olunabilir”

Kahramanmaraş’ın Önünü Açılması İçin Destek İstiyoruz

Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’a da özellikle Kahramanmaraş’ın son yıllarda yakaladığı sanayi yönündeki ivmenin devletin ve hükümetin bütün imkânları ile desteklenmesinin önemine değindiğini ifade eden Kılıç bu görüşmede şu konuların ön plana çıktığını söyledi:

“Kahramanmaraş’ımız son yıllarda başta tekstil olmak üzere çok ciddi yatırımlara sahip oldu. Kahramanmaraş’ın sadece tekstil yatırımları değil değerlendirilecek başta turizm olmak üzere birçok potansiyeli var. Zaten Kahramanmaraşlı işadamlarımız da gün geçtikçe bu yatırım potansiyellerini değerlendirmeye ve farklı alanlarda yatırım yapmaya özen gösteriyor. Kahramanmaraş’ın Büyükşehir Belediyesi olması ve bazı pozitif ayrımcılık içeren uygulamalar bölge sanayisinin farklı kulvarlarda yer almasını ve ülkemizi tüm Dünyada temsil etmesi için çok büyük önem arz etmektedir.

Kahramanmaraş’ın kabuğunu kırma yolundaki bu çabası desteklenmeli gelişen Türkiye’ye entegre olması için yatırım programlarından azami yararlanması için bizlere yol göstermenizi talep ediyoruz.”

Hisarcıklıoğlu: Elbistan, Kahramanmaraş’la Gelişmeliydi

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun Kahramanmaraş merkezdeki sanayi gelişiminin Elbistan’a ve bölgesine yansımamasının üzüntü verici bir durum olarak değerlendirdiğini hatırlatan Kılıç, “Kahramanmaraş’la olan ekonomik bağlantımızın geliştirilmesi ve Elbistan’ın da Kahramanmaraş’ın ekonomisinin gelişmesine katkı sağlayacak potansiyele sahip en büyük merkez olduğunu ilettim. Kendisi de organize sanayinin bir şehrin ya da bölgenin gelişmesindeki lokomotif etken olduğunu vurguladı ve Elbistan’daki bu geç kalışın biran önce sonlandırılmasına işaret etti” ifadelerini kullandı.

#

18 Mar 2011 - 18:14 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Kaynarca editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Kaynarca değil haberi geçen ajanstır.