Ağaç Kıyımına Tepki

ELKAY-Malatya’ya bağlı Doğanşehir ilçesine bağlı Gövdeli beldesinde bir kısım vatandaş beldelerinde “ağaç kıyımı” yapıldığı gerekcesiyle Gövdeli Belediyesini suçluyor.

agac-kiyimina-tepki-2.jpg
agac-kiyimina-tepti-3.jpg
Haber albümü için resme tıklayın

64 dönümlük orman alanının ceviz ve badem yetiştiriciliği bahanesiyle Gövdeli Belediyesi tarafından adeta talan edildiğini kaydeden vatandaşlar, “Gelecekte ceviz yetiştirilecek diye şu anda hazır binlerce meşe ve ardıç acımasızca kesiliyor. Adeta orman katlediliyor. Hazırlanan proje amacına uygun olarak değerlendirilmeyecek. Gelecekte Elbistan-Nurhak-Kapıdere karayolunda kenarında bulunan güzergâh Belediye Başkanı Bayram Kaya ve projeyi destekleyenler tarafından petrol istasyonu lokanta ve tesis kurulma amacını güdüyor. Yetkililer bu duruma el koysun. Göz göre göre binlerce ardıç ve meşe kesilerek orman alanı yok ediliyor” iddiasında bulundu. Malatya’nın Doğanşehir ilçesine bağlı Gövdeli Beldesi halkı adeta isyanda.

Belde içerisinde bulunan 64 dönümlük alanın Ormanlık Alan olduğunu iddia eden belde halkı, ağaç dikmek için yetişmiş ağaçların kesilmesinin doğru bir yaklaşım olmadığını, ayrıca Belediye Başkanının sözü geçen yeri kendi adına kayıt ettirmesinin de yanlış olduğunu ifade ettiler. Sözü geçen alanı 6831 sayılı Orman Kanunu’nun ilgili maddesi gereğince Orman Bakanlığı’ndan özel ağaçlandırma yapılması için 49 yıllığına adına kayıt yaptıran Belediye Başkanını suçlayan belde halkı olaya sert bir şekilde tavır koyarken, 29 Mart 2009’da Gövdeli Belediye Başkanı seçilen Bayram Kaya ise sözü edilen 64 dönüm yerin Belediye’nin borçlu olması ve haciz nedeniyle kendi üzerine kayıt yaptırdığını söyledi. Kaya, olayla ilgili olarak şunları söyledi: “Belediye adına kayıt yaptırmış olsaydık burası da haciz edilebilirdi. Böyle bir imkanın değerlendirilmesi için kendi adıma kayıt yaptırmak zorunda kaldım.”dedi. Kaya, yapılacak ağaçlandırma çalışmaları neticesinde bu alandan elde edilecek gelirlerin belediye kasasına aktarılması için 08/04/2010 tarihli Belediye Meclis Toplantısında Meclis kararı aldıklarını ifade etti.

30 Nisan 2010 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.