T.C. ELBİSTAN İCRA DAİRESİ 2016/5413 ESAS TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

T.C. ELBİSTAN İCRA DAİRESİ2016/5413 ESASTAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

T.C. ELBİSTAN İCRA DAİRESİ

2016/5413 ESAS

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri:

1 NO'LU TAŞINMAZIN

Özellikleri : Tapu kaydına göre; Tapu Kaydına göre: Kahramanmaraş ili, Elbistan İlçesi, Çiçek Mahallesi, 1508 ada, 1 nolu parselde bulunan binada, zemin kat, 10 numaralı Bağımsız Bölümde, 40/1600 arsa payına sahip depo vasıflı taşınmazın tamamı satışa konudur. Bilirkişilerce yapılan tespitlere göre; Taşınmaz, Kahramanmaraş İli, Elbistan İlçesi, Orhangazi Mahallesi, Şehit Ast. Zafer Oluk Caddesi, Oduncular Sitesi, No:22/10 adresindedir. Taşınmaz, Ertuğrul Gazi İ.Ö.O` na 450, Zahire Pazarına 260, Stadyuma 200 ve Shell Petrole 500 metre kuş uçumu mesafededir. Taşınmazın çevresi sanayi tesisi fonksiyonlu gelişmiştir. Zahire Pazarı, Galericiler Sitesi ve Küçük Sanayi sitesi birbirine yakın konumdadır. Elbistan`da Organize Sanayi Bölgesi bulunmadığı için, orta ölçekli firmalar, bu bölgede depo vasfında işyerlerini satın alıp küçük çaplı imalathaneler kurmaktadır. Konu taşınmaz her ne kadar mahrukatçılar sitesi olsa da, konumu ve sanayi tesisine uygunluğu sebebi ile bazı mülk sahipleri marangoz, oto tamirhanesi, süt işleme gibi tesisler olarak da kullanılmaktadır. Söz konusu ana gayrimenkul odun ambarı olarak adlandırılmaktadır ve 16669,03 m2 lik arsa üzerinde, 4 bloklu olarak, toplam 40 adet tip dükkanlar şeklinde inşa edilmiştir. Binalar prefabrik yapı cinsinde, bitişik nizamda, tek katlı olarak inşa edilmişlerdir. İşyerleri 4 adet blok şeklinde inşa edilmiş olup, söz konusu taşınmazın bulunduğu blokta 16 adet iş yeri bulunmaktadır, toplamda ise site içerisinde Tapu müdürlüğü ve Belediyede mevcut projesine göre 40 adet işyeri konumlandırılmıştır. Blok numaralı mahallinde ve tapu kütüğünde belirtilmemiştir. Konu taşınmaz zemin kat, 10 Numaralı bağımsız bölüm olup 40/1600 arsa paylıdır. 10 numaralı bağımsız bölüm, depo vasfındadır. Cephesi yaklaşık 8 m., derinliği 20 m. dir. Taşınmaz projesine göre tek oda, lb-wc ve sığınak hacimlerinden oluşmaktadır. İşyerlerinin giriş kapıları demir doğramalı sürgülü kapıdır. Tavanları ise sandviç panel kaplamalıdır. Konu taşınmazın site içerisindeki konumu, vaziyet planından tespit edilmiştir. Sıla sokağa cepheli olan konu taşınmazın bulunduğu blokta 16 adet depo bulunmaktadır. Sıla sokak üzerinden depolara bakıldığı zaman konu taşınmaz sağdan 7. Depodur. Taşınmazın net alanı 155 m2, bürüt alanı 160 m2 dir. Elbistan Tapu Müdürlüğünde bulunan 02.06.2010 tarihli mimari projesi incelenmiş olup, konu taşınmazların katı, kattaki konumu projesi ile uyumludur. Belediyede bulunan arşiv dosyasında, konu taşınmazın bulunduğu binaya ait, 30.04.2010 tarih ve 1+51 numaralı yeni yapı ruhsatı mevcuttur.

İmar Durumu : Elbistan Belediyesi İmar Müdürlüğü`nden alınan bilgiye göre, konu taşınmazın bulunduğu parsel; Depolama alanında, ayrık nizam, 2 Kat Taks:0.40, Kaks:0.80, yoldan 10, komşu parsellerden 10`ar metre çekme mesafeli olacak şekilde yapılaşma koşullarına sahiptir.

Kıymeti : 160.000,00 TL

KDV Oranı : %18

Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydındaki gibidir.

1. Satış Günü : 16/05/2017 günü 11:30 - 11:35 arası

2. Satış Günü : 16/06/2017 günü 11:30 - 11:35 arası

Satış Yeri : Elbistan Belediye Başkanlığı Düğün ve Toplantı Salonu - Elbistan Kahramanmaraş (Köprübaşı Mah - Cumhuriyet Meydanı)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Satış şartları:

1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini, rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV, 1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir.

3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2016/5413 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.30/03/2017

Basın: 578283

04 Nisan 2017 - İhale İlanlari


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.