SGK İl Müdürlüğü’nden Elbistan’a ‘İstihdam Seferberliği’ çıkarması

SGK İl Müdürlüğü’nden Elbistan’a ‘İstihdam Seferberliği’ çıkarması

sgk-elbistan-cikarmasi-(2).jpg
sgk-elbistan-cikarmasi-(3).jpg
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Kahramanmaraş İl Müdürü Harun Akbalaban ve yaklaşık 15 kişilik ekip, “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla başlatılan ‘İstihdam Seferberliği 2019’ kampanyasının sunduğu avantajlar ve teşvikleri anlatmak için Elbistan’da yaklaşık 250 işyeri ziyareti gerçekleştirdi.

SGK görevlileri, işyeri ziyaretlerinde işverenlere ilave istihdam teşviki, ilave istihdama 3 aylık ücret desteği, 2019 yılı asgari ücret desteği, 5 puanlık teşvik, 5 puanlık GSS teşviki, ilave 6 puanlık teşvik, Bağ-Kur’luya teşvik ve genç girişimciye teşvik gibi konu başlıkları hakkında kapsamlı bilgiler aktardı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Kahramanmaraş İl Müdürü Harun Akbalaban, Elbistan’daki işyeri ziyaretlerine ilişkin olarak yaptığı açıklamada, Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde yürütülen 2019 yılı İstihdam Seferberliği kapsamında Kahramanmaraş merkez ve diğer ilçelerinde işyeri ziyaretleri yaptık. Bugün de Elbistan’da yaklaşık 15 kişilik bir ekiple işyerlerini ziyaret ediyoruz. Ziyaretler kapsamında sigortasız işçi çalıştırmanın zararlarını, kârlarını, yeni bir işçiyi işe almaları halinde faydalanacakları teşvikler ve kazanımlarla ilgili işverenlerimize bilgiler aktarıyoruz. Daha öncede il genelinde 2 bin 800 işyerini ziyaret etmiştik. Teşviklerle ilgili kapsamlı bilgilerin yer aldığı broşürleri dağıtıyoruz. Bu gün de Elbistan’da yaklaşık 250 işvereni ziyaret ederek eylem planımızda yer alan 3 bin işyeri ziyareti sayısını tamamlamış oluyoruz” dedi.

İstihdam Seferberliği 2019 çerçevesinde iş dünyası ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte çok sayıda toplantı organize ettiklerini hatırlatan Akbalaban, “İşsizliği azaltmak, istihdamı, üretimi ve ihracatı artırmak ve aynı zamanda da işverenin üzerindeki istihdamdan doğan yükleri hafifletmeyi amaçlıyoruz. Bunun için de kullanımı en kolay, şartları en kolay ve kazanımı en yüksek olan istihdam teşviklerini işverenlerimize anlatıyoruz. Şuanda uygulamakta olduğumuz 23 tane teşvik programı var. Bugüne kadar da bu konuda çok sayıda toplantılar düzenledik. Sayın Valimizin koordinatörlüğünde bir açıklama yapıldı. Ticaret odaları, borsalarla birlikte bilgilendirme toplantıları düzenledik. Bu toplantılarda istihdam teşvikleri ile ilgili sunumlar yapıldı” şeklinde konuştu.

İstihdamın kalıcı olmasını amaçladıklarının altını çizen SGK Kahramanmaraş İl Müdürü Harun Akbalaban, “30 Nisan’a kadar yapılan işçi alımları, eğer geçen yılki en az işçi çalıştırdığı sayıya ilaveten işçi alırsa 3 ay boyunca devlet bu işçinin ücretini, primini ve vergisini karşılıyor. 3 aydan sonra bu işçiler çalışırsa 9 ay boyunca devlet vergisini ve primini karşılıyor. Ücretini işyeri karşılıyor. Çok kârlı bir teşvik. Bu teşvikten işverenlerimizin faydalanmasının karlarına olacağını düşünüyoruz. Hem işyerlerinin hem de istihdamın artmasını istiyoruz. Dönemsel olarak artmasından ziyade bunun bir istikrar yakalamasını ve bu sayının da belli bir oranın altına düşürmemeyi istiyoruz. İnşallah Elbistanlı ve tüm Kahramanmaraşlı işverenlerimize bu çalışmalar fayda sağlar. Bize gelemeyene biz gidiyoruz” ifadelerini kullandı.

10 Nisan 2019 - Ekonomi --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.