Meslek Odaları, “İmar planı şehrimize bir vizyon katmamaktadır”

Meslek Odaları, “İmar planı şehrimize bir vizyon katmamaktadır”

Elbistan’da faaliyet gösteren 6 meslek odasının temsilcileri, askıya çıkarılan Elbistan’a ait 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planları hakkında yaptıkları açıklamada; “Hazırlanan bu planlar sadece bu şehri küçük görmenin ötesinde bir anlam ifade etmemekte, şehrimize de bir vizyon katmamaktadır. Hedefi büyüyerek il olmak isteyen bir ilçeyi kasaba haline getirmekten öteye de gitmeyecektir” değerlendirmesinde bulundular.

İller Bankası tarafından hazırlanan ve Büyükşehir Belediye Meclisi’nce kabul edildikten sonra askıya çıkarılan Elbistan’a ait 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planları ile ilgili eleştirilerini sıralayan meslek odalarının temsilcileri, ortaklaşa yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Elbistan’da imar planı çalışmaları 2013 yılında başlamış askıya çıkarılan planlara itiraz edilmiş ve imar planı revizyonu yapılamamıştır. Büyükşehir yasası ile birlikte Büyükşehir Belediyesi tarafından1/5000 ölçekli imar planı hazırlattırılmış Elbistan Belediyesine devir edilmiştir. Elbistan belediyesi tarafından hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarımız ise onaylanmamış ve yasa gereği plan yapım yetkisi büyükşehir belediyesine geçmiştir. Büyükşehir Belediyesi ise bu yetkiyi İller Bankası Anonim Şirketine devir ederek yeniden 1/5000 ölçekli nazım imar planını ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planını yaptırmıştır. Yapılan 1/1000 ölçekli Uygulama İlave+Revizyon İmar Planı ve 1/5000 ölçekli Revizyon Nazım İmar Planı Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Meclisinin, 17.09.2018 tarihli ve 2018/566 ve 2018/567 sayılı kararları ile 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunun 7(1-b) ve 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 8(d) maddelerine göre onanmıştır ve askıya çıkarılmıştır.”

“Çağdaş imar planları insan ve çevre ilişkisini esas alan sosyolojik temelli tasarımlardır” diyen meslek odaları temsilcileri, “İmar planları basit çizimlerin ötesinde olup hiçbir siyasi çekişmeye taraf olamayacak kadar kıymetli belli kesimimin rantı için heba edilmeyecek kadar adaletli ve bir şehrin gelişimine yön verecek kadar da önemlidir. Çağdaş imar planları insan ve çevre ilişkisini esas alan sosyolojik temelli tasarımlardır. Çağdaş ve modern imar planları insan, toplum çevre ilişkilerinde kişi ve aile mutluluğu ile toplum hayatını yakından etkileyen fiziksel çevreyi sağlıklı bir yapıya kavuşturmak yatırımların ve yer seçimlerini ve gelişme eğilimlerini yönlendirmek amacıyla hazırlanmaktadır. Toplumu ve insanı mutlu etmek ve toplumun ortak faydalarını korumak esastır. İmar planlarının anlatırken kullandığımız 1/5000 ölçek ve 1/1000 ölçekler ise kabaca planlardaki kademe olarak tanımlayabiliriz. Yani 1/5000 üst ölçekli plan hazırlanmadan 1/1000 ölçekli planları hazırlamak teknik ve hukuk anlamında mümkün değildir.

İmar planı hazırlanırken toplumun ve kişinin mülkiyet hakkının korunması gerekmektedir. Anayasamızın 35. Maddesine göre ‘Herkes, mülkiyet ve miras haklarına sahiptir. Bu haklar, ancak kamu yararı amacıyla, kanunla sınırlanabilir. Mülkiyet hakkının kullanılması toplum yararına aykırı olamaz’ Tüm idari işlemler gibi imar planları da kamu yararına uygun olmalıdır ve mülkiyet hakkını korumalıdır. İmar planları ayrıca amaç olarak ta planlama esasları ve şehircilik ilkelerine de uygun olmalıdır. Kamu yararı planlama esasları ve şehircilik ilkelerine uygun olmayan Mülkiyet hakkını zedeleyici ve imar plan notlarının her yapı için eşit olarak uygulanmasını engelleyen planlar imar planlarının amacını zedelemektedir.

Hazırlanan imar planın amacı plan açıklama raporunda temel hedefler olarak ilçenin mekânsal gelişimini planlamak ve yönlendirmek, yerleşmeye kimlik kazandırmak ve vizyon oluşturarak bu doğrultuda mekânsal planlama kararları üretmek, 2035 hedef yılı için gerçekleşeceği öngörülen nüfusa yönelik sosyal, kültürel alanlar yaratmak ve bu alanların kentin mevcut oluşumu ile tutarlı bir şekilde belirlenmesini sağlamak, yapılacak planla, kentin fiziksel gelişimi, ekonomik ve sosyal gelişimini yönlendirecek kararlar üretmek, ekonomik gelişmeyi sağlayacak istihdam alanları planlamak ve kentsel dokunun kalitesini arttırmak olarak belirlenmiştir” açıklamasında bulundular.

Elbistan İnşaat Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Harita Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Makine Mühendisleri Odası ve Jeoloji Mühendisleri Odası’nın temsilcileri, askı sürecindeki imar planları ile ilgili eleştirilerini de şu şekilde sıraladı:

“Güncel bir halihazır harita olmadan plan yapılmıştır. Güncel bir halihazır harita olmadan ve şehir üzerindeki analizler sadece kağıt üzerinde yapıldığından konut gelişim bölgeleri doğru analiz edilememiş, şehir yanlış planlanmıştır. 2004 tarihli imar planın esas alarak bir çalışma yapmıştır. Bu Elbistan’ı 14 yıl geriye götürmek demektir. 2009’dan önce yapılan plan tadilatları işlenmemiş iken 2009’dan sonra yapılan bazı tadilatlar plana işlenmiştir. Yüksek gerilim hattının altı 4 kat olarak planlanmıştır. İmar planında bulunan yeşil alanlar kamu hizmet alanlarına çevrilmiştir. Özellikle şehir merkezinde doğru düzgün yeşil alan yok iken şehir merkezinde yeşil alanları kamu hizmet alanına çevirmek mantık dışıdır. Bazı yeşil alanlar ise konut alanına dönüştürülmüştür.

Yeni mezarlık alanları oluşturulmamıştır. Semt pazar alanları düşünülmemiştir. Düşünülmüş ise de ayrı lejant altında gösterilmesi gerekmektedir. Şehir merkezinde otopark çözümüne ilişkin herhangi bir çözüm planda mevcut değildir. Elbistan’ımız için hazırlanmış olan planları incelediğimizde ilk gözümüze çarpan olgu planların gelişi güzel sadece belli bir yönlendirme ile hazırlanmış olduğu idi. Hatta o kadar ilgisizdi ki Türkiye’nin en önemli nehirlerinden olan Ceyhan Nehrine bile Hurman Çayı yazacak alakasızdı. Elbistan gibi hem nüfus hem de ekonomik anlamda birçok ili geride bırakan bir ilçenin 5 yılı imar planı olmadan geçirmiş olması kabul edilemez. Bu konuda en fazla etkilenen sektör inşaat sektörüdür.”

Hazırlanan imar planlarının Elbistan’a vizyon katmadığını belirten meslek odası temsilcileri açıklamalarında şu ifadelere yer verdiler:

“Ve bu çalışma yapıldıktan sonra Elbistan’da bu konunun kapanmasını ve suiistimallerinde önlenmesi talebimizdir. Planlama sürecinde bu şehrin görüşü alınmamıştır. Planla ilgili bu şehirde neden askıya çıkmadan bilgilendirme toplantısı yapılmamıştır. Bu planlar askıya çıkmadan bu şehirde anlatılabilir ve üzerinde tartışabilirdik. Elbistan halkı misafirperverdir. İlgili firmayı İller bankası yetkililerini Büyükşehir belediyemizin memurlarını en iyi şekilde ağırlar misafir ederdik. Maalesef herkes bu planla ilgili görüş beyan etmiş Elbistanlılar fikrini söyleyememiştir. Hazırlanan bu planlar sadece bu şehri küçük görmenin ötesinde bir anlam ifade etmemekte, şehrimize de bir vizyon katmamaktadır. Hedefi büyüyerek il olmak isteyen bir ilçeyi kasaba haline getirmekten öteye de gitmeyecektir”.

İmar planları ile ilgili gerekli düzeltmeleri yapmak gerektiğin vurgulayan meslek odaları temsilcileri açıklamalarının sonunda “Hazırlanan imar planındaki emeğe saygı duyarak Büyükşehir Belediyemizi suçlamadan ortak bir akıl etrafında toplanıp bu planlarla ilgili gerekli düzeltmeleri yapmak gerekmektedir. Bu konuda en büyük sorumluluk Büyükşehir belediyesine düşmektedir. Bu planları İller Bankası yaptı demek bu sorumluğu almamak işin en kolay kısmıdır. Bu planlar üzerinde yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde ise hazırlanmış olan bu planların bu şehrin ihtiyaçlarına cevap veremeyeceği bu şehirde ekonomik ve sosyolojik sorunlara yol açacağı fikri kesinleşmiştir. Meslek örgütleri başkanları adına herkesin desteğini istiyoruz. Burada sivil toplum kuruluşlarına ve tüm siyasi parti başkanlarımıza sesleniyoruz. Bu eleştirilerimiz siyasi değildir. Bu konuda kamuoyu desteği sağlayarak bu sorunları çözmek ve artık enerjimiz başka konulara harcayarak bu şehri geliştirmek ve büyütmek gayemizdir” çağrısında bulundular.

#

09 Eki 2018 - 17:23 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Kaynarca editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Kaynarca değil haberi geçen ajanstır.

03

Mustafa - Belediye meclis üyeleri Elbistan'ın köy Olmasını istediler onuda başardılar. Bu günah onlara yeter .

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Ekim 17:23
01

Ökkeş - Say'ın meclis Üyelerimiz bu Plan'ı bu hale getirdiler sorumluluk büyük Şehre ve onlara aittir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Ekim 17:23