Elbistan, Kahramanmaraş’ın tamamından daha çok poliçe yaptırdı

Elbistan, Kahramanmaraş’ın tamamından daha çok poliçe yaptırdı

tarsim-toplanti-(2).jpg
tarsim-toplanti-(3).jpg
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan’da çiftçilere Tarım Sigortaları Havuzu’nun (TARSİM) 2019 yılı için sunduğu yeni hizmet ve avantajlara ilişkin olarak kapsamlı bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantıda konuşan TARSİM Malatya Bölge Müdürü Mehmet Ali Doğan, Elbistan’ın Kahramanmaraş’ın tamamından fazla poliçe yaptırdığını söyledi.

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Tarım Sigortaları Havuzu’nun (TARSİM) işleyişi ile 2019 yılında uygulamaya alınan yenilikler hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Ziraat Odası toplantı salonundaki programa Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Malatya Bölge Müdürü Mehmet Ali Doğan, Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ayhan Özcan, Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, mahalle muhtarları, sigorta acenteleri ve çiftçiler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını TARSİM Malatya Bölge Müdürü Mehmet Ali Doğan yaptı. Doğan, “Elbistan, çok büyük önem verdiğimiz lokasyonlarımızdan birisi. İlçe olarak hem kayısıcılık çok güzel hem de üretimi fazla. Ayrıca tarla bitkililerinde de yoğun poliçelerini görüyoruz. Kahramanmaraş’ın tamamından çok fazla poliçe üretiyor. Özellikle kayısı poliçesi. İlçe Bazlı Verim Sigortası konusunda da hasar alındığında poliçe arıyor. Aşağı yukarı ÇKS’ye yakın bir poliçe sayısına ulaşılıyor. Ama hasar alınmadığında da geri sıfıra doğru düşüyor” şeklinde konuştu.

İklim değişikliğinin çiftçileri birçok olumsuzlukla baş başa bıraktığını kaydeden Doğan, “Değişen iklim nedeniyle ne zaman ne olacağı artık kestirilemez bir durumda şuan. Geçen sene Malatya’da dolu yağmayan yer kalmadı. Her tarafta dolu yağdı. Kuraklık mı, dolu mu, fazla yağış mı, fırtına mı, hortum mu bunlar artık kestirilemez duruma geldi. Değişen iklim dedikleri de bu. Onun için tazminat aldığımda poliçe yapayım; almadığımda poliçe yapmayayım anlayışı ile gidilmemeli. Yapmadığımız zaman hasar büyük olursa sıkıntı çekersiniz. Hasar olmayabilir ama primini ödersiniz” dedi.

Poliçedeki parselle üreticinin belirttiği parsel ile üzerindeki ürünün aynı olması gerektiğinin altını çizen TARSİM Malatya Bölge Müdürü Mehmet Ali Doğan, “Böyle durumlarda boşuna prim ödüyor. Bir parseldeki ağaç sayısı da tam olarak yazılmalı. Bu hataları sıfırlamamız lazım. Eksper arkadaşlarımız, bu yıldan itibaren ağaç sayısı ve verim konusunda da bilgiyi anında verecek. Yerinde çözülecek” bilgilerini aktardı.

Kuraklık Verim Sigortası’nda geçtiğimiz yıl Elbistan çiftçisinin yaşadığı soruna da değinen Doğan, köy bazlı sisteme geçilmesi için gerekli olan veri tabanının bulunmadığını vurguladı.

Kuraklık Verim Sigortası’na bu yıl da ilçe bazlı olarak devam edileceğini aktaran Doğan, “Verim sigortasında ilçe bazlı uygulama devam edecek. Bize köy bazlı yapılması yönünde teklif ve öneriler geldi ancak köy bazında bir veri tabanı yok. Türkiye’nin hiçbir yerinde yapılmamış. Resmi bir veri yok. İlçe bazlı da ilçe müdürlüklerinin TÜİK’e verdiği rakamlar var. Tespitler de bunun doğrultusunda yapılıyor. Özellikle Tarım Kredi Kooperatifi’nden kredi kullananlar sigorta yaptırsın. Poliçe yaparsanız faiz oranı yüzde 8’e düşüyor. İlle de hasar alayım anlamında değil; borç ertelemede buna bakılabilir. ,

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut’un gündeminde TARSİM’in 2017 yılında hayata geçirdiği İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası vardı. Kuraklık sigortasında hasar belirleme yönteminde çiftçi mağduriyetlerinin önüne geçilmesi için Elbistan’a özel bir uygulama yapılması gerektiğini belirten Başkan Bulut, “Şuan ki uygulama yanlış. Biz bu yanlışlığı kabul etmiyoruz. Bu konuda birçok girişimde bulunduk. Elbistan’ın konumu çok farklı. Elbistan’ı, bu açıdan diğer ilçelerle bir tutulduğu zaman çiftçimiz darbe yiyor. Bizim Elbistan’da 2 milyon 500 bin dekar arazi var. Malatya’nın 10 tane ilçesini toplasan bu kadar arazi yok. 2017’de çiftçimiz fazla aldı. 2018’de 13 köyde kuraklık raporu tuttuk. Devletin bir kurumu kuraklık var dedi diğer bir kurumu da kuraklık yok dedi. Kuraklık raporu tutulan bölgelerde Elbistan’ın arazisinin büyük bölümünü kapsıyor. Bu arazilerin yüzde 80’i kuraklığa girmiş” ifadelerini kullandı.

Daha sonra söz alan Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) uzmanları, TARSİM’in sunduğu poliçelerle ve imkânlarla ilgili bilgiler verdi. Sunumunun ardından toplantıya katılan çiftçiler ve meyve yetiştiricilerinin soruları yanıtlandı.

28 Ocak 2019 - Ekonomi --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.