Bakan Pekcan: “Kahramanmaraş, ihracatı 3’e katlamalı”

Bakan Pekcan: “Kahramanmaraş, ihracatı 3’e katlamalı”

pekcan-(2).jpg
pekcan-(3).jpg
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Kahramanmaraş’ta gerçekleştirilen Bölgesel İstişare Toplantısı’nda konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kahramanmaraş’ın 1 milyar dolarlık ihracat rakamını en az üçe katlaması gerektiğini belirterek, “Biz bakanlık olarak yanınızdayız, Kahramanmaraş’tayız her türlü desteğimizle. Artık un var, su var, irmik var niye helva yapmıyorsunuz?” dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde düzenlenen Bölgesel İstişare Toplantısı’na katıldı. Toplantı, KMTSO Başkanı Serdar Zabun, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken ve Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan’ın selamla konuşmasıyla başladı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Bakan Pekcan,

“Türkiye’nin önümüzdeki on yılda hedefi orta gelir düzeyinden kurtulup yüksek gelirli ülkeler düzeyine çıkmaktır. Bunun tek yolu da ürettiğimiz ve dünya pazarlarına sunduğumuz ürünlerin tasarım, marka ve teknoloji içeriğinin seviyesini yükselterek ihracatı tabana yaymak ve daha katma değeri yüksek ürünler üretmektir. Bakanlık olarak bizde bu yönde projelerimizi hazırlıyor ve bu doğrultuda yola çıkıyoruz. Kısa sürede çok yol kat ettik. Rekabetçi olduğumuz pazarlarda daha çok tasarım ve markaya önem vererek rekabetçiliğimizi arttırma yolunda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bunun dışında şu anda mevcut olmadığımız ülkelere ve ürünlere yönelik stratejik çalışmalarımız ve yol haritalarımız var. Bakanlığımızın çok güzel ihracat destekleri var fakat bu desteklerin mevzuatı biraz karışık. Sadeleştirme çalışmalarımız devam ediyor ama bu süreç içerisinde bunun herkes tarafından iyi bir şekilde anlaşılması açısından bir internet sitesi oluşturduk. Burada Ticaret Bakanlığının ihracatçıya sunduğu teşvik ve destek sistemlerini animasyonlarla çok basit bir dil ile anlatılmaktadır. 8 ayda 21 ilde 31 destek ve ihracat destek ofisi kurduk. Bu ihracat destek ofislerimizi 81 ile yayacağız. Buralarda ihracatçımızla destek ve bilgi paylaşımı yapan çalışmalar yapıyoruz” dedi.

İhracatın Türkiye ekonomisi için önemine değinen ve Kahramanmaraşlı sanayicilerden de ihracat rakamını 3’e katlamalarını isteyen Bakan Pekcan, “Kahramanmaraş ihracatçı bir ilimiz ama 1 milyar dolar da Kahramanmaraş’a yakışmaz. Bunu en az üçe katlamalısınız. Bu hem sizin, hem firmanızın, hem çocuklarınızın geleceği için hem de aynı zamanda bir vazifenizdir. Bunu bir iş olarak görmeyeceksiniz. İhracatı artırmak bizim vazifemiz, bu doğrultuda hareket edeceğiz. Biz desteklerimizde bakanlık olarak yanınızdayız ve bu desteklere de devam edeceğiz. Bakıyorum 1 milyar dolarlık ihracata karşılık biz aşağı yukarı Eximbank’dan 541,5 milyon dolar finansman sağlamışız Kahramanmaraş’a. Yani Türkiye genelinde yüzde 26’yı finanse ederken, Kahramanmaraş’ın yüzde 54’ünü finanse etmişiz. Etmeye de devam edeceğiz ama siz de ihracatı artırın.

Esnaf ve sanatkarımıza 234 milyon TL faiz artırımlı kredi kullandırmışız. Biliyorsunuz esnaflarımıza bir yıla kadar yüzde 4, bir yılın üstünde ise yüzde 5 faizle kredi veriyoruz. Dünyada e-ticaret ve teknolojik değişim yaşanırken bizim bunu kaçırma şansımız yok. Biz bu tüneli kaçıramayız, bu tünelin lokomotifi olmak zorundayız. Burada bizlere iş düştüğü kadar size de iş düşüyor. Biz bakanlık olarak yanınızdayız, Kahramanmaraş’tayız her türlü desteğimizle. Artık un var, su var, irmik var niye helva yapmıyorsunuz?” şeklinde konuştu.

Toplantı, soru-cevap bölümüyle sona erdi.

28 Mart 2019 - Ekonomi --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.