Elbistan’da on binlerce insanın zehirlendiği olayla ilgili 11 kişi yargılanacak

Elbistan’da on binlerce insanın zehirlendiği olayla ilgili 11 kişi yargılanacak

ishal-haberi--(3).jpg
ishal-haberi--(7).jpg
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan'da 26 Ağustos 2016 tarihinde resmi kayıtlara göre 52 bin 65 kişinin içme suyundaki ‘norovirüs’ kaynaklı salgından zehirlendiği olayla ilgili olarak toplam 11 kişi hakkında ‘görevi kötüye kullanmak’ suçundan hazırlanan iddianame, Elbistan 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Kamu davasının yanı sıra salgından etkilenen 52 bin kişiden 13’ü de KASKİ görevlileri hakkında şikayetçi oldu. 11 kişinin yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacağı belirtildi. Davalı 11 kişinin, suçlu bulunması halinde 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ve kamu görevinden mahrum bırakılma cezası alabilecek.

26 Ağustos 2016 Cuma günü ilçenin içme suyu ihtiyacının karşılandığı Kaynarca Terfi İstasyonu’ndaki keson kuyulara ‘norovirüs’ bulaşması sonucunda resmi kayıtlara göre 52 bin 65 kişi bulantı, ateş ve kusma gibi şikayetlerle hastaneye akın etti. Salgından etkilenen vatandaşlara ilçedeki sağlık kuruluşlarının yanı sıra Afşin, Ekinözü, Nurhak ve Malatya’nın Darende ilçesinde müdahale edilmeye çalışıldı. İlk başta çocuklarda etkisini gösteren virüs, hava yoluyla da bulaşınca neredeyse ilçedeki tüm vatandaşları etkiledi. Salgın, 1 haftadan fazla süre devam etti. Elbistan’da keson kuyulara karışan ve yaklaşık 60 bin insanı etkileyen norovirüs kaynaklı salgının başlangıcından 8 gün sonra musluklara sağlıklı içme suyu verilmesine başlandı.

Kaynarca Su Terfi Merkezi’ndeki keson kuyulara karışan kirli suyun neden olduğu ve ilk olarak çocuklarda ishal, kusma, karın ağrısı ile yüksek ateş şikayetlerine neden olan norovirüs kaynaklı salgın, 8.gününde ilçede yaşayanların büyük bir bölümünün hastanelere akın etmesine neden oldu. Salgının sebebinin belirlenmesinin ardından keson kuyuların olduğu bölgede kapsamlı bir inşa çalışması başladı. Kaynarca Su Terfi Merkezi’ndeki keson kuyular, çepeçevre izole edildi. Keson kuyuların üst kısmından geçen ve 1960’lı yıllarda ilçenin elektriğini üretmek amacıyla yapılan kanalı da kapatan KASKİ, çevredeki diğer kaynak sularını da borularla uzak alanlara taşıdı. Çevreden geçen kanalizasyon borularını eksiz plastik borularla yenileyen ve yönünü de değiştirip uzak bir alana götüren ekipler, kirli alanları da kireç kaymağı ile kaplayarak, mikroplardan arındırılmasını sağladı.

Kaynarca Su Terfi Merkezi’nde yapılan izolasyon çalışmaların tamamlanmasının ardından şebeke ve depoların dezenfektasyonu için süper klorlama yöntemi kullanıldı. Şebekeye yüksek dozda klor basılarak dezenfekte edilmesi sağlandı ve buralardaki su tekrar deşarj edildi. Sağlık Bakanlığı ve Halk Sağlığı ekipleri, her işlemden sonra hem keson kuyulardan hem de depolardan su numuneleri aldı. Yapılan tahlillerin ardından depolara verilen içme suyunun sağlık açısından herhangi bir sorun taşımadığı tespit edildi. Resmi kayıtlara Elbistan’da 52 bin 65 kişinin içme suyundaki ‘norovirüs’ kaynaklı salgından zehirlendiği olayda musluklardan akan sular salgından 8 gün sonra içilebilir hale geldi.

İlçe genelinde resmi katıtlara 52 bin 65 kişinin zehirlendiği salgınla ilgili olarak Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığı’nca olayın hemen ardından soruşturma başlatılırken o dönem de Kahramanmaraş Su Ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürü olan Mustafa Altınok ve KASKİ Elbistan Şube Müdürü Soner Demirci görevden alındı. Başlatılan soruşturmanın üzerinden geçen 2 yıl 3 ay sonra su zehirlenmesi olayı ile ilgili aralarında o dönem görevden alınan Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) eski Genel Müdürü Mustafa Altınok ve KASKİ Elbistan eski Şube Müdürü Soner Demirci'nin de bulunduğu toplam 11 kişi hakkında ‘görevi kötüye kullanmak’ suçundan hazırlanan iddianame, Elbistan 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Hazırlanan iddianamede toplam 11 kişinin görevi kötüye kullanma eylemlerinin sabit olduğu vurgulandı. Kamu davasının yanı sıra salgından etkilenen 52 bin kişiden 13’ünün de KASKİ görevlileri hakkında şikayetçi olduğu 11 kişinin yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacağı belirtildi.

Sanıkların işledikleri suçlar Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) şu şekilde tanımlanıyor.

TCK 257/2: “Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan haller dışında, görevinin gereklerini yapmakta ihmal veya gecikme göstererek, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız bir (DEĞİŞİK İBARE RGT: 19.12.2010 RG NO: 27790 KANUN NO: 6086/1) menfaat sağlayan kamu görevlisi, (DEĞİŞİK İBARE RGT: 19.12.2010 RG NO: 27790 KANUN NO: 6086/1) üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”

TCK 53/1: “Mahkumiyetin kanuni/zorunlu sonucu olan belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma tedbiri TCK’nın 53. maddesinin 1. fıkrasında düzenlenmiştir. Kişi, kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı hapis cezasına mahkûmiyetin kanuni sonucu olarak;

a) Sürekli, süreli veya geçici bir kamu görevinin üstlenilmesinden; bu kapsamda, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliğinden veya Devlet, il, belediye, köy veya bunların denetim ve gözetimi altında bulunan kurum ve kuruluşlarca verilen, atamaya veya seçime tabi bütün memuriyet ve hizmetlerde istihdam edilmekten,

b) Seçme ve seçilme ehliyetinden (Anayasa Mahkemesinin iptal kararı nedeniyle uygulanmamaktadır.

c) Velayet hakkından; vesayet veya kayyımlığa ait bir hizmette bulunmaktan,

d) Vakıf, dernek, sendika, şirket, kooperatif ve siyasi parti tüzel kişiliklerinin yöneticisi veya denetçisi olmaktan,

e) Bir kamu kurumunun veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşunun iznine tabi bir meslek veya sanatı, kendi sorumluluğu altında serbest meslek erbabı veya tacir olarak icra etmekten, yoksun bırakılır.”

#

13 Ara 2018 - 19:16 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Kaynarca editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Kaynarca değil haberi geçen ajanstır.