Mikrokredi ile kendi işini kurdu

Mikrokredi ile kendi işini kurdu

mikrokredi-(1)-001.jpg
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan’da mikrokredi imkanlarından faydalanan 2 çocuk annesi Hatice Kebeli hem kendi işinin patronu oldu hem de 5 kişiye iş imkanı sağladı.

Karışım kahve imalathanesi açan Kebeli, 700 lira ile başladığı mikrokredi ile hayatının değiştiğini söyledi.

Mikrokredi projesinin özellikle bayan girişimcilere sunduğu maddi destekle iş dünyasında yer alan kadınlara bir yenisi daha eklendi. Çok cüzi rakamlarla kısıtlı imkanlar içinde ev ekonomilerine destek olmaya çalışan kadınlardan biri olan 34 yaşındaki Hatice Kebeli, 2012 yılında 700 lira ile başladığı mikrokredi desteği sayesinde kendi işini kurdu.

Elbistan’da yaşayan 2 çocuklu ev hanımı Kebeli, ev ekonomisine katkı sunmak istedi. Arayış içerisine giren Kebeli, 2012 yılında önce komşuları ve arkadaşları sayesinde Elbistan Mikrokredi Şubesi’nin sunduğu desteği öğrendi. Hiç vakit kaybetmeden mikrokredi için başvuru yapan Kebeli’ye, aldığı eğitimin ardından 700 lira mikrokredi desteği verildi.

Kebeli, mikrokredi taksitlerini aksatmadan ödedi. Aradan geçen süre içerisinde kendi işyerini açmaya karar veren Kebeli, Elbistan Mikrokredi Şubesi ile fikrini paylaştı. Mikrokredi desteğinin üzerine bir miktar da kendi ekleyen Kebeli, Eldelek Caddesi’nde ‘Elbistan Hankahve’ ismini verdiği imalathaneyi açtı.

Ev hanımlığından patronluğa uzanan süreçteki macerasını anlatan 2 çocuk annesi Hatice Kebeli, “Ev hanımıyken arkadaşlarım ve komşularım bana mikrokrediden bahsettiler. Hiç vakit kaybetmeden gidip Elbistan Mikrokredi Şubesi’ne başvurdum. Bana eğitim verdiler ve kısa süre sonra da kredim çıktı. 700 lira kredi aldım. Kendi işimi kurmaya karar verdim. Daha önceden kahvaltı salonu işletmiştim. Elbistan Mikrokredi Şubesi’ne gittim. İş kurmak istediğimi anlattım. 700 lira mikrokredi aldım. Bir miktar da kendi birikimimi katarak bu işyerini açtım. Şimdi kendi ayaklarımın üzerinde durabiliyor ve ev ekonomime katkı sunabiliyorum” dedi.

Elbistan Mikrokredi Şube Müdürü Tuğba Öztürk, “Mikrokredi; dar gelirli bayanların ve bayanlar vasıtası ile ailelerin kendi kendilerine gelir getirici bir faaliyette bulunmalarına imkân sağlayan küçük bir sermayedir. Elbistan Mikrokredi Şubesi 2008 yılında çalışmalarına başlamıştır. Elbistan ve Ekinözü ilçesinde şuanda aktif 800 üyemiz bulunmaktadır. Kendi işini kurmak isteyen girişimci bayanlara Elbistan Mikrokredi Şubesi olarak desteklerimiz devam ediyor. ” bilgisini verdi.

13 Şubat 2019 - Ekonomi --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.