Bölükbaşı: “Afşin’deki bakırı çıkarmak için kazma kürek mi yok?”

Bölükbaşı: “Afşin’deki bakırı çıkarmak için kazma kürek mi yok?”

bolukbasi-maden-sahasi-(1).jpg
bolukbasi-maden-sahasi-(2).jpg
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye Maden İşçileri (Maden-İş) Sendikası Elbistan Şube Başkanı Adil Bölükbaşı, bölgede keşfedilen yaklaşık 1 milyar ton rezerve sahip bakır madeninin işletilmesiyle ilgili belirsizliğe sert tepki gösterdi.

Başkan Bölükbaşı, rezervin tespit edildiği günden bu zamana kadar MTA’nın yayınladığı raporlarının dışında hiçbir gelişme yaşanmadığını dile getirerek, “Bölge ve ülke ekonomisine milyarlarca lira katkı sunacak bu bakır madenini çıkarmak için kazma kürek mi bulamıyorlar” diye konuştu.

Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü, Afşin ilçesine bağlı Hüyüklü-Nadır Mahalleleri arasında tespit edilen bakır madenini, ‘keşfedilen maden sahası’ olarak niteledi. Bölgedeki maden varlığını da Kahramanmaraş’ın maden haritasına işledi. Bakır (Cu), Molibden (Mo), Kurşun (Pb) ve Çinko (Zn) olmak üzere toplam 1 milyar 200 bin tondan fazla madenin toprak altında ekonomiye kazandırıldığını rezerv raporunda açıkladı.

Hüyüklü (Kayışındere) porfiri bakır-molibden sahasında çalışmaların 2011 yılında MTA adına ruhsatlandırıldığı belirtilen rezerv raporunda şu teknik bilgilere yer verildi:

Ruhsat sahasında gözlenen cevherleşme; Kömürhan (Göksun) ofiyoliti ile ilişkili yarı duraylı okyanusal yay magmatizmasına ait subvolkanik kayaçlar ile bunların volkanik karşılıklarının bir kısmının mineralizasyonu sonucunda oluşmuştur. Arazi çalışmaları ve sondajlardan elde edilen bilgilere göre sahada; potasik, fillik ve propilitik olmak üzere üç alteresyon zonu tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalarda ana cevher minerali olarak pirit, kalkopirit, sfalerit, galenit, molibdenit, tali cevher minerali olarak arsenopirit, bornit, pirotin, manyetit, rutil ve bizmut, aikinit gözlenmektedir. Bu oranlar porfiri tipte cevherleşmelerde, çözeltilerin kaynağının büyük oranda magmatik kökenli olduğunu göstermektedir. Porfiri tipte Cu-Mo cevherleşmesinin varlığı ilk defa bu çalışmalarla ortaya konmuştur. Neredeyse tamamı Tersiyer çökellerle örtülü olan sahada, yüzeydeki boyutu belirlenen porfiri Cu-Mo cevherleşmesinin derinlik boyutunun tespit edilebilmesi için 2012-2014 yılları içinde 51 lokasyonda toplam 30 bin 838 metre sondajlı arama çalışmaları yapılmıştır.”

Türkiye’nin en büyük, dünyanın da sayılı rezervini bünyesinde barındıran Hüyüklü Porfiri Cu-Mo yatağında iki tür cevherleşme olduğunun bilgisi verilen rezerv raporda, “Sahada iki türlü cevherleşme yer almaktadır. Bunlardan birincisi; porfiri sistemlerde genellikle ana cevherleşmeden uzakta kırık hatlarına bağlı olarak gelişen damar tipi cevherleşme; ikincisi ise porfiri tip cevherleşmedir. Fizibilite Dairesi tarafından yapılan rezerv hesaplamaları çalışmalarında sahada; görünür ve muhtemel olmak üzere toplam 810 bin 101 ton bakır rezervi hesaplanmıştır. Sahada toplam 266 milyon ton molibden (Mo) rezervi hesaplanmıştır. Sahadaki Çinko (Pb) ve kurşun (Zn) rezervinin toplamı ise 86 milyon 903 bin tondur” bilgisine yer verildi.

Afşin ilçesindeki maden sahasıyla ilgili olarak MTA’nın yayınladığı rezerv raporunu değerlendiren Maden-İş Sendikası Elbistan Şube Başkanı Adil Bölükbaşı, milyarlarca liralık ekonomik değeri bulunan bu madenin işletilmesiyle ilgili adım atılmamasına sert tepki gösterdi.

Türkiye’nin ihtiyacı olan bakırın büyük çoğunluğunu ithal ederek karşıladığını hatırlatan Başkan Bölükbaşı, “Yanı başımızdaki sahada bulunan 1 milyar ton bakırı ekonomiye kazandırmak yerine neden ithal ediyoruz?” sorusunu sordu.

Madenin işletilmesiyle ilgili belirsizliğin ortadan kaldırılması gerektiğinin altını çizen Başkan Bölükbaşı, “Afşin ilçemizdeki bakır madenin keşfedilmesinin ardından aylar değil yıllar geçti. 4 yıldır bu madenin işletilmesiyle ilgili adım atılmasını bekliyoruz. Ancak ne gelen var ne de giden. Burada bakır var diye biz demedik. Devletin yer altı zenginliklerinin araştırılmasında ve tespit edilmesiyle ilgilenen resmi kurumu olan MTA bu rezervi ortaya çıkardı. Kaldı ki en son yayınlanan rezerv raporunda buradaki madenleri ve büyüklüklerini kalem kalem yazmışlar. İş çıkarılıp ekonomiye kazandırılmasına gelince kimseden ya da başka bir kurumdan ses seda çıkmıyor. Bu madeni çıkarmak için ülkede kazma kürek mi kalmadı yoksa?” şeklinde konuştu.

Bölge insanının umutsuzluğa kapıldığını dile getiren Maden-İş Sendikası Elbistan Şube Başkanı Adil Bölükbaşı, şunları söyledi:

“Yıllardır yöre halkının beklediği, umduğu haber MTA'dan gelmiştir. Fakat sahayla ilgili bir ne bir veri, madeni nasıl ve hangi kurumun işleteceği ve işletmeye ne zaman açılacağı ile ilgili bir bilgi kamuoyuna sunulmamıştır, MTA'dan gelen bu güzel haber ‘bölgeye talih kuşu kondu’ diye günlerce medyada yer almış, bölge insanını umutlandırmış ve sabırsızlıkla istihdam edilmeyi beklemelerine sebep olmuştur. Nedense biz bölgenin başına konacağı söylenen talih kuşunu hiç görmedik. Yörenin ekonomik ve sosyal yapısı bellidir. İş sahaları ve istihdam olanaklarının artırılabilmesi açısından böylesine zengin ve değerli bir alan ivedilikle hizmete açılmalıdır.”

Türkiye’nin bu tür maden varlığı açısından kendisine yeter bir ülke olmadığını hatırlatan Başkan Bölükbaşı, son olarak, “Türkiye bakır ihtiyacını ithalatla karşılıyor. MTA’nın ortaya koyduğu rakamlara göre Afşin’de ülkemize yıllarca yetecek rezerv varken neden hala ithal ediyoruz. Kaldı ki burada bir tek bakır da yok. 3-4 çeşit maden var. Geriye tek eksik kalıyor o da çıkarıp, işlemek. Ülkemizi ve bölgemizi kalkındıracak bu madenlerin işletilmesi için başta siyasiler olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlar üzerine düşeni yapmalıdır” ifadelerini kullandı.

#

24 Eyl 2016 - 16:41 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Kaynarca editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Kaynarca değil haberi geçen ajanstır.