MMO’dan ‘Yerel Yönetimler ve Enerji Bildirgesi’

MMO’dan ‘Yerel Yönetimler ve Enerji Bildirgesi’

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Enerji Çalışma Grubu, yerel yönetim seçimleri öncesinde, adayları ve vatandaşları, yerel yönetimlerin enerji alanında yapabilecekleri ve yapmaları gereken çalışmalar hakkında ‘Yerel Yönetimler ve Enerji Bildirgesi’ hazırladı.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Enerji Çalışma Grubu tarafından hazırlanan bildirgede; enerji kaynaklı hava ve çevre kirliliğinin insan ve toplum yaşamına olumsuz etkilerini azaltmanın da yerel yönetimlerin öncelikli görev ve sorumlulukları arasında olduğu kaydedildi.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener tarafından açıklanan bildirgede; ısınma ve ulaşımda kullanılan fosil yakıtların ve kentlerin yakınlarındaki sanayi tesislerin ve santrallerin sebep olduğu hava ve çevre kirliliğinin insan ve toplum yaşamına olumsuz etkilerini azaltmanın da yerel yönetimlerin öncelikli görev ve sorumlulukları arasında olduğu kaydedildi.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener tarafından açıklanan ‘Yerel Yönetimler ve Enerji Bildirgesi’nde yerel yönetimlerin yapmaları gerekenler ise, şu şekilde sıralandı:

“Tüm çalışmalarında toplum yararı ölçütünü gözetmeli, lisans/ruhsat/izin verme vb. süreçleriyle ilgili düzenlemelere ekonomik ve sosyal fayda-maliyet analizi vb. yöntemleri eklemeli ve uygulamalı. Özelleştirilmiş doğal gaz ve elektrik dağıtımı, temizlik, ulaşım vb. hizmetleri kamusal denetime tabi tutmalı, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi, hizmetlerin yeniden kamu eliyle karşılanması için çalışmalı. Verimli tarımsal arazilere, ormanlara, tarihi ve kültürel sit alanlarına, yerleşim yerlerinin yakınına sanayi ve enerji tesisleri kurulmasına izin veren düzenlemelere karşı çıkmalı. Ulaşımda çok ciddi hava kirliliğine neden olan fosil yakıtlara dayalı ulaşım yerine önceliği, raylı sistemler esaslı kamusal toplu taşımacılığa vermeli. Enerji yatırımlarının yapılacağı yerlere izin verme konusunda söz haklarının olması için çaba harcamalı. Yapılması planlanan sanayi ve enerji yatırımlarının tekil olarak değil, mevcut ve planlanan benzer tesislerle birlikte kümülatif olarak yaratacakları ve/veya doğrudan ve dolaylı olarak neden olacakları çevresel ve toplumsal etkileri incelemeli. Kentsel yerleşim plan ve uygulamalarında güneşten azami ölçüde yararlanma ve güneş mimarisinin gereklerine uymayı amaçlamalı.”

Yerel Yönetimler ve Enerji Bildirgesi’nde, “Öncelikle kendi bina ve tesislerinin enerji ihtiyaçlarının, daha sonra da kentin ve kentlinin enerji ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak; güneşle ısıtma ve soğutma, bölgesel ısıtma ve soğutma, güneşle proses ısısı üretimi ve ısı depolama alanlarında örnek uygulamalar başlatmalı. Atıkların elektrik üretiminde kullanımı imkânlarını araştırmalı ve uygun çözümler geliştirmeli. Enerji verimliliği alanındaki uygulamalara rehber/örnek olmalı, mühendis odalarıyla işbirliği içinde enerji verimliliği uygulamalarında kentlilere danışmanlık hizmeti ve teknik destek vermeli. Yurttaşların elektrik üretimi amacıyla kooperatif kurma girişimlerine öncü ve destek olmalı. Enerji yoksunlarına, kömür dağıtmak yerine yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayacak kadar elektrik ve doğal gazın ücretsiz temin edilmesi talebini, yurttaşlarla birlikte savunmalı, bu talebi devletin ilgili kuruluşlarına aktarmalıdır” denildi.

05 Ara 2018 - 17:24 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elbistan Kaynarca Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elbistan Kaynarca hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Elbistan Kaynarca editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elbistan Kaynarca değil haberi geçen ajanstır.