Tarım işçilerinin alacağı günlük ücret belirlendi

Elbistan Ziraat Odası, ilçe genelindeki tarım işçilerinin 2024 yılı için tam gün çalışma ücretinin, çavuşluk (elçilik) dahil olmak üzere 670 lira olması yönünde tavsiye kararı aldı.

Tarım işçilerinin alacağı günlük ücret belirlendi
Tarım işçilerinin alacağı günlük ücret belirlendi
+2
Haber albümü için resme tıklayın

 

Elbistan’da tarım faaliyetleri çerçevesinde çapa işlemleri devam ediyor. Bu çerçevede tarla işçilerinin yevmiyeleri, Elbistan Ziraat Odası’nda yapılan toplantı ile belirlendi. Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut başkanlığındaki toplantıya, Ekinözü Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, işçi temsilcileri ve çiftçiler katıldı. Toplantı sonucunda tarım işçilerinin tam gün çalışma ücreti, çavuşluk dahil 670 TL olarak tespit edildi.

Tarım işçilerinin günlük ücretiyle ilgili açıklamalarda bulunan Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, belirlenen rakamın her iki taraf için de hayırlı olmasını diledi.

Tüm çiftçilere ve tarım işçilerine kazasız belasız bir sezon temenni eden Başkan Bulut, “Çiftçilerimiz, şuanda ülkemizin ihtiyacı olan ürünleri yetiştirmek için canla ve başla çalışıyor. Yaz ekini dediğimiz ürünlerimizin çapa zamanı başladı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da tarlada çalışan işçilerin yevmiyelerini belirledik. Tarım işçilerinin 2024 yılı için günlük çalışma ücreti ekonomideki durum da göz önüne alınarak 670 TL olmuştur. Bu rakama elçinin alacağı ücret de dahildir” dedi.

Başkan Bulut, “Oda Yönetim Kurulunun kararı gereği, ortalama 20 işçinin başında bir çavuşun (elçinin) bulunması gerekmektedir. 16 yaşından küçük işçinin çalıştırılması yasaktır. Çavuşun yevmiyesi işveren tarafından ödenir. Yatılı gelen işçi için getirme işverene, gidiş işçiye aittir. Her gün gidiş, geliş yapan işçiler için işverenle işçiler kendileri anlaşacaktır. İşçi en az 8 saat çalışmak zorundadır. Açık kamyon ve kamyonetle işçi taşınamaz. İşçilerin zaruri ihtiyaçları işveren tarafından karşılanacaktır. İşçi 8 saatten fazla çalıştırıldığı takdirde, her saat için ayrıca 120 lira ücret ödenmesi gerekir. Çiftçimize ve çalışanlarımıza hayırlı olsun. Bol kazançlı ve bereketli bir sezon diliyorum” şeklinde konuştu.

29 Nis 2024 - 16:21 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel