Elbistan Devlet Hastanesi’nde anjiyo alanında bir ilk daha

Son günlerde özellikle kalp cerrahisindeki ilklerle adından söz ettiren Elbistan Devlet Hastanesi’nde koroner bilgisayar tomografili anjiyo da yapılmaya başlandı.

Elbistan Devlet Hastanesi’nde anjiyo alanında bir ilk daha
Haber albümü için resme tıklayın

 

Bölgenin en büyük ve kapsamlı sağlık kuruluşu olan Elbistan Devlet Hastanesi, daha önceleri Kahramanmaraş ve diğer illerde gerçekleştirilen zorlu operasyonları peş peşe yapmaya başladı. Özellikle de bölge adına büyük ihtiyaç olarak kabul edilen Kalp Merkezi’ne kavuştuktan sonra tedavi yöntem ve çeşitliliğinde yeni bir sayfa açılan Elbistan Devlet Hastanesi’nde kalp pilinden açık kalp ameliyatına kadar birçok ameliyat için ilçe dışına gitme zorunluluğu da ortadan kalkmış oldu.

Elbistan Devlet Hastanesi’ndeki yeniliklere bir yenisi daha eklendi. Hastanede ilk defa Uzm. Dr. Muhammed Ceyhan ve Op. Dr. Abdulkadir Kara tarafından koroner bilgisayarlı tomografi (BT) anjio yapılmaya başlandı.

Operasyonu gerçekleştiren Uzm. Dr. Muhammed Ceyhan ve Op. Dr. Abdulkadir Kara, koroner bilgisayarlı tomografi (BT) anjiyografinin halk arasında sanal kalp anjiyosu, 3 boyutlu bilgisayarlı kalp anjiyosu, ameliyatsız kalp anjiyosu, 10 saniyede kansız ve ağrısız kalp anjiyosu ya da kalp tomografisi olarak da adlandırıldığının bilgisini verdiler.

Koroner BT anjiyografinin, koroner arter hastalığı yönünden risk faktörü taşıyan tüm hastalara yapılabildiğini belirten Ceyhan ve Kara, “Bu kişiler sigara içenler, birinci derece akrabalarında erken yaşta kalp-damar hastalığı hikayesi bulunanlar, şeker hastalığı ve yüksek tansiyonu olanlar olarak sayılabilir. Ayrıca göğüs ağrısı olanlarda, stres testleri (Eforlu EKG) şüpheli çıkanlarda, koroner arterlerde anomali şüphesi olanlarda da yine koroner BT anjiyografi yapılabilir. Daha önce bypass cerrahisi geçirmiş olan hastalarda takılan greftlerin açık olup olmadıkları veya klasik anjiyografi ile takılmış stentlerin açık olup olmadıkları da BT anjiyografi ile değerlendirilebilir.

Hastanemizde Kardiyak BT Anjiyografi çekimi en son teknoloji ile yapılmaktadır. Hızlı, güvenilir ve yüksek çözünürlüklü görüntüler elde edilmektedir. Koroner BT Anjiyografi 1 ile 5 mm kalınlığındaki çok ince kalp damarlarını gösterebilen, en etkin ve kolay uygulama yöntemidir. Radyasyon oranı düşüktür.

Kalbin yapısı 3 boyutlu incelenerek, ani ölümlere neden olan koroner arter anomalileri ve kalp kası sıkışmaları önceden tespit edilebilmektedir. Kalp damarları içerisindeki kalsifik plakların tanımlanmasına yardımcı olarak, kullanılacak olan stentlerin önceden planlanabilmesi konusunda bilgi vermektedir” şeklinde konuştular.

28 Mar 2024 - 16:43 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel