‘O gün hepimiz öldük sadece bazılarımız defnedildi’

Bundan tam 1 yıl önce saniyeler içinde yok olan bir şehir, yitip giden 1024 can ve asırlar boyunca hafızalardan silinmeyecek bir acının özeti oldu 6 Şubat. Zamanın durduğu 13.24’te hepimiz öldük, sadece bazılarımız defnedildi.

‘O gün hepimiz öldük sadece bazılarımız defnedildi’
‘O gün hepimiz öldük sadece bazılarımız defnedildi’
Haber albümü için resme tıklayın

 

Tüm Türkiye’yi yasa boğan asrın felaketinin yıl dönümü bugün. 6 Şubat 2023 Pazartesi gecesi saat 04.17 bir korku ve endişeyle uyandık. Bir anda bütün yaşantımız bir film şeridi gibi gözümüzün önünden geçti. 80 saniye süren deprem, Kahramanmaraş’la birlikte Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ’ı yıkmıştı. Elbistan ise, ilk depremin şokunu yaşarken 9 saat sonra 7,6 büyüklüğündeki depremle adeta hallaç pamuğuna dönmüştü. Acıyı, yıkımı, hüznü anlatmaya kelimeler yetmiyordu. Her bir sokak ve caddesi tanınmaz hale gelen Elbistan için hayat durmuş, insanların aldığı her nefes ciğerlerini yakmaya başlamıştı. Sarsılan yeryüzü ile yaşadığının bile farkında olmayan Elbistanlıların içtiği bir yudum su bile boğazında düğümlendi.

 

1024 canı hayattan kopardı

 

Kader gibi kederi de paylaştık. Kurtulmuştu belki sağ kalanlar ama her bir enkazın altında sevdiklerinin sesini duymaya çalıştı. Tırnaklarıyla tonlarca ağırlıktaki beton parçalarını kazmaya çalıştılar. Kimisi annesi, babası, eşi, çocuğu ya da kardeşi için insanüstü bir mücadeleyle adeta devleşti. Çabaların yetmediği anlar da oldu. Soğuğun ve ayazın bıçak gibi kestiği, saniyelerin asır gibi geldiği felaket, 1024 canı hayattan kopardı. Hayatlar, hayaller, umutlar, sevdaları mahşere bıraktık.

 

Tüm Türkiye tek yürek oldu

 

Kaybımız da acılarımız da çok büyük olsa da; asrın dayanışmasıyla yüreklerimiz ısındı. Bu büyük yarayı, coğrafyamızın kaderini paylaştığımız gibi, kederini de paylaşarak onardık. Tüm Türkiye tek yürek oldu. Yardımlar adeta yağmur olup hazan mevsimini yaşayan yüreklere yağdı. Bir can kurtarmaya, bir yara sarmaya, bir lokma ekmek, bir yudum su yetiştirmeye, bir battaniye, getirmeye çalışan herkese, bizlerin acısını kendi acısı bilen fedakar ve cefakar milletimizin her ferdine ne kadar teşekkür etsek azdır.

7’den 70’e kalpleri bizlerle atan bu asil millet, öylesine bir dayanışma ruhu sergiledi ki; umutsuz ve çaresiz olmadığımızı tüm dünyaya gösterdi. Ve bir kez daha gördük ki; milletçe üstesinden gelemeyeceğimiz hiç bir zorluk, hiç bir engel yok. Biz bunu iliklerimize kadar hissettik. Umudun bittiği noktada hiç tanımadığımız, bilmediğimiz, gitmediğimiz şehirlerden gelen yardımlar ve duaları, umutsuzluğu yüreğimizden silip attı.

 

13.24’te hepimiz öldük sadece bazılarımız gömüldü

 

Bütün yaşantımızı bir film şeridi gibi saniyelere sığdırdığımız o günlerin üzerinden 1 yıl geçti. Zamanın durduğu 13.24’te hepimiz öldük sadece bazılarımız gömüldü. Hayallerimiz, yaşantımız, tarihimiz, şehrimiz yıkılsa da kenetlenip bu günleri geride bırakacağız. Kaybettiklerimizin acısı ise asla geçmeyecek. Deprem şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.

05 Şub 2024 - 19:11 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel