Konut satışlarına deprem etkisi

Elbistan’da, 2023 yılında konut satışı adeta dip seviyelere ulaşırken toplamda 3 bin 972 taşınmaz el değiştirdi.

Türkiye genelinde 2023 yılında 1 milyon 225 bin 926 konut satıldı. Konut satışları yıllık bazda yüzde 17,5 düşüş kaydetti. Böylece 2014 yılından bu yana en düşük yıllık konut satışı yapılmış oldu. Geçen yıl yabancılara toplam 35 bin 5 konut satıldı. Bu rakamın toplam satış içerisindeki payı yüzde 2,9 olarak kaydedildi.

Ülke genelindeki konut satışındaki düşüşe, faiz artışları ve kredi sıkılaşması ile artan fiyatların etkisi yansırken Elbistan’da ise en büyük etken 6 Şubat’ta yaşanan deprem oldu. Asrın felaketinin ardından konut stokunun büyük bölümü ağır hasar alan ve yıkılan Elbistan’da deprem endişesi vatandaşların tercihini de önemli ölçüde değiştirdi. Depremi hasarsız atlatan ya da hafif hasarlı konutlardan yüksek katlı olanlara talep ciddi anlamda düştü. Az katlı ya da müstakil konutlar, listenin ilk sırasında yer aldı. Elbistan’da konut satışları düşse de fiyatlar da katlandı. Elbistan’da bazı daireler için 4 milyon 500 lira fiyat istenirken ortalama fiyatlar ise 2 milyon lira ile 3 milyon TL bandında yer alıyor.

Deprem, arsaya olan talebi de bir nebze olsun artırdı. Deprem endişesi yaşamak istemeyen vatandaşlar, ilçe merkezindeki Tepebaşı, Bahçelievler, Esentepe, Çiçek ve Taşburun gibi mahallelerden arsa alma yolunu seçti.

Yüksek enflasyonun da etkisi ve deprem birleşince Elbistan’da 2023 yılında toplam taşınmaz satışlarına düşüş olarak yansıdı. Elbistan’da 2023 yılında satılan arsa, konut ve tarla sayısı 3 bin 972 olarak kayıtlara geçti.

 

Ev kiralarında artış sürüyor

 

Öte yandan, depremin ardından ciddi oranda artan ev kiraları, 2024 yılıyla birlikte katlandı. Eşyalı 1+1 daireler için istenen kira fiyatı 15 bin liraya kadar yükselirken diğer daireler için de alt sınır 8 bin 500 TL’yi buldu.

 

28 Oca 2024 - 12:45 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel