Elbistan Entegre Mikro Havza Rehabilitasyon projesi başlıyor

Elbistan Entegre Mikro Havza Rehabilitasyon projesi ile ilgili çalışmalar başlıyor. Planlanan projeler tamamlandığında gelir getirici ve refah düzeyini artırıcı yönüyle de çok sayıda kişiye doğrudan fayda sağlanacak.

Elbistan Entegre Mikro-Havza Rehabilitasyon projesinin hazırlanması için düzenlenen ihale sonuçlandı. Türkiye’nin değişik bölgelerinde de uygulanan proje kapsamında ilgili kurumlarla birlikte küresel çölleşmeyle mücadele, erozyonun önlenmesi, sel ve taşkın tehlikesinin azaltılması ile bozulmaya uğramış ormanlık alanların bitkilendirme ve ağaçlandırma başta olmak üzere ayrıntılı rehabilitasyonu sağlanacak.

Projelerin uygulamaya konulduğu havza alanlarında yaşayan vatandaşların refah seviyesine doğrudan etki eden çalışmalar dikkat çekiyor.

“Tarımsal faaliyetler” kapsamında tarımsal teras yapımı, meyve fidanı desteği, kapama bahçe tesisi, seracılık, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği, mantar yetiştiriciliği, tarla yolları bakımı ve tesisi, elektro şoklu tel çit, toprak tahlili ve gübre önerisi, fidan üretimi konusunda desteklemeler, nadas azaltma uygulamaları, sebze, tahıl ve yem bitkileri üretiminin geliştirilmesiyle bölgede refah düzeyi yükseliyor. Bu kapsamda tıbbi ve aromatik bitkilerin envanterlerinin de hazırlanmasıyla yöre halkı için yeni gelir kapıları aralanmış oluyor.

Ayrıca “hayvancılık” alanında bölge halkına büyük ve küçükbaş hayvan desteği, kanatlı hayvan desteği, alabalık gibi tatlı su ürünleri desteği, yem tohumu desteği ve ahır iyileştirmeleri sağlanıyor.

“ Sulama faaliyetleri” kapsamında ise küçük su kaynaklarının tespiti ve projelendirilmesi, sulama havuzları yapımı, mevcut sulama altyapısının iyileştirilmesi, açık ve kapalı sistem kanal ve borularla su iletimi, damla sulama ve diğer sulama çalışmaları yürütülüyor.

Projelerin sürdürüldüğü bölgelerden arıcılık faaliyetlerine uygun olan yerlerde ise yöre halkına “arıcılık” desteği veriliyor. Destek çalışmaları kapsamında arılı ve arısız kovan desteği, arı konaklama yeri tespiti ve tesisi, nektarlı bitkilerin tespiti ve envanteri, elektro şoklu tel çitle desteği ile yaban hayvan zararına karşı önlemler ve bal ormanı tesisleri sağlanıyor.

Projenin, hangi mahallelerde uygulanacağı ise önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.

28 Oca 2024 - 12:37 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel