EÜAŞ’tan Elbistan’da 600 dönümlük kamulaştırma

Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ), Elbistan’a bağlı 2 mahallede ilk etapta 600 dönümlük alanda yaklaşık 90 milyon lira bedelle kömür üretimi için kamulaştırma yapacak.

EÜAŞ, Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) Kömür İşletmesi’nin alanını genişletmek için harekete geçti. Bu çerçevede; ilçeye bağlı Balıkçıl ve Karahüyük Mahallesi’ndeki 20 parsel için kamulaştırma ilanı yayımlandı.

İlk etaptaki kamulaştırma işlemleri çerçevesinde yer alan parsellerin büyük bölümü Balıkçıl Mahallesi sınırlarında kalıyor. Kamulaştırılacak alanların en büyüğü 130 dekar olurken en küçüğü de 9 dekar olarak belirtildi. Kamulaştırılacak alanların büyüklüğü 600 dekara tekabül ediyor. Kamulaştırma için ödenecek bedelle ilgili herhangi bir rakam telaffuz edilmezken; 2023 yılı rakamlarına göre dekara 148 bin lira kamulaştırma bedeline göre hesaplandığında hak sahiplerine yaklaşık 90 milyon lira ödeme yapılacak. Önümüzdeki günlerde yayımlanacak yeni kamulaştırma ilanlarıyla birlikte bu rakamın daha da artacağı belirtildi.

Yayımlanan kamulaştırma ilanlarında, hak sahiplerinin son ilan tarihinden itibaren 30 gün içinde idari yargıda iptal veya adli yargıda maddi hatalara karşı düzeltme davası açabileceği belirtildi.

Açılacak davalarda husumetin EÜAŞ’a yöneltilmesi gerektiğine değinilen ilanlarda 30 gün içinde idari yargıda iptal davası açıldığı ve yürütmeyi durdurma kararı alındığı belgelenmediği takdirde kamulaştırma işleminin kesinleşeceği vurgulandı.

Kararın kesinleşmesi durumunda da Elbistan 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin tespit edeceği bedel üzerinden taşınmazlar kurum adına tescil edilecek.

27 Oca 2024 - 16:21 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel