Sosyal konut projesine 2 bin 416 vatandaş başvurdu

Elbistan Belediyesi’nin hayata geçirdiği ücretsiz sosyal konut projesine bugüne kadar 2 bin 416 vatandaş başvuru yaptı.  

Sosyal konut projesine 2 bin 416 vatandaş başvurdu
Sosyal konut projesine 2 bin 416 vatandaş başvurdu
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan Belediyesi’nin, belirli kriterlerdeki depremzedelere tamamen ücretsiz şekilde dağıtılacak sosyal konut projesi için başvurular 18 Aralık 2023’te alınmaya başlamıştı. Başvuruların 6 Şubat’ta sona ereceği duyurulan sosyal konut projesinden ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar, Elbistan Belediyesi’nin Beyaz Masa birimine başvuru yapıyor. Burada, teslim edilen evraklarını kontrolü yapıldıktan sonra başvurular sisteme kaydediliyor. Bugüne kadar yapılan başvuru sayısı ise, ilk etapta teslim edilecek 20 konutun 100 katını aştı. Sosyal konut projesine başvuru sayısı 2 bin 416’ya yükseldi. Başvuranlardan 11’i şehit yakını ve 188’i de engelli kontenjanında yer aldı. 2 bin 217 kişi de normal kontenjandan başvurdu.

 

Başvurular 6 Şubat 2024’te sona erecek

 

 Sosyal konut projesine başvuru yapacaklarda T.C. vatandaşı olmak, 6 Şubat 2023 tarihi itibariyle Elbistan’da ikamet etmek, hanede ikamet eden kişi başı gelirin 5 bin TL’den fazla olmamak, hanede sadece 2 kişi yaşıyorsa aylık gelirin asgari ücret veya altında olmak, 18 yaş ve üstünde olması (Her haneden yalnızca bir müracaat kabul edilecek), hanede ikamet eden kişilerin üzerine kayıtlı gayrimenkul olmaması (tarımsal nitelikte arsa varsa 5 dönümün altında olması) şartları aranıyor.

Gazi, şehit yakını ve yetimler ile yüzde 60 ve üzeri engelliler için de yüzde 10’ar kontenjan ayrıldı. Başvuru sonucu kuraya katılmaya hak kazanan kişiler için 15 Mart 2024 tarihinde noter huzurunda kura çekimi yapılacak. Kura sonucu ücretsiz konut sahibi olmaya hak kazanan kişiler konut devrinde tapu harcını kendileri ödeyecek.

27 Oca 2024 - 16:17 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel