‘Depremle kar arasında bağ var mı?’ sorusuna net cevap

Depremlerle kar yağışı arasında bağ olmadığını belirten uzmanlar, bölgede kar yağışı sonrasında büyük deprem olacak senaryosu çizenlere inanmayın hatırlatmasında bulunuyor.

Elbistan’ı adeta enkaza çeviren 6 Şubat depremi öncesinde kar yağması ve gökyüzünün kızıl renk alması, birçok vatandaşın karla deprem arasında bağlantı kurmasına neden olmuştu. Özellikle sosyal medya üzerinden yayılan ve bilimsel verilere dayanmayan bilgiler, afeti yaşayan vatandaşları etkilemişti.

Dün başlayan kar, Elbistan’ı beyaz örtüyle kaplarken; Malatya, Savrun fayı ve Nurhak ilçesindeki depremler de vatandaşlarda ‘acaba mı?’ endişesini tetikledi. Depremle kar arasındaki bağ olup olmadığına dair endişelerle ilgili değerlendirme yapan deprem uzmanı Baturhan Öğüt, herhangi bir hava olayı ile depremin ilişiği bulunmadığının altını çizdi.

Öğüt, “Kar yağışı veya her hangi bir hava olayının depremle ilişiği yoktur. 5 Şubat’ı 6 Şubat’a bağlayan gecede kar yağması denk gelişti. Ayrıca havada bulutların alçak olduğu zamanda sokak lambalarının ışığı ya da yöredeki ışık yoğunluğu buluta yansıyarak kırmızımsı, mavimsi gibi renk oluşturur. Keza aynı şekil ışık yoğunluğu kar taneleri ile etkileşime geçti an hafif kızılımsı renk oluşturur” dedi.

Maden Teknolojisi ve Yer Bilimleri Uzmanı Serkan İçelli de; özellikle Malatya ve Adana bölgesindeki deprem hareketliliğine dikkat çekerek, “Büyük deprem senaryoları çizenlere inanmayın” değerlendirmesinde bulundu.

27 Oca 2024 - 16:11 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel