Aksungur: “6 Şubat depremleri, bilim insanlarının da beklentisini aştı”

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası ve Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, İnşaat/ Deprem Mühendisliği Açısından Şubat 2023 Depremleri Sempozyumu gerçekleştirildi.

Aksungur: “6 Şubat depremleri, bilim insanlarının da beklentisini aştı”
Aksungur: “6 Şubat depremleri, bilim insanlarının da beklentisini aştı”
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Sempozyum, Şubat 2023 depremlerinin yıl dönümü arifesinde, depremleri ve meydana getirdikleri etkileri inşaat / deprem mühendisliği açısından bütün yanları ile ele alarak değerlendirmek, çıkarılan dersleri ve geleceğe ilişkin öngörüleri ve önerileri ortaya koymak amacıyla düzenlendi. Sempozyuma çok sayıda kurum temsilcisi, emek meslek örgütleri yönetici ve üyeleri ile çok sayıda inşaat mühendisi katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan İMO Yönetim Kurulu Başkanı Taner Yüzgeç, 6 Şubat depremlerinin bilim insanlarının beklentisini aşan niteliğe sahip olduğunu söyledi.

Yüzgeç, “6 Şubat depremlerinden sonra odamızın her biriminin ana gündem maddesi deprem olmuştur. 6 Şubat depremleri gerçekten çok büyük depremlerdi. 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler sadece büyüklükleri açısından değil şiddeti, yıkıcılığı ve ivmeleri açısından da yer bilimcilerin, sismologların beklentisini aşan depremler niteliğindeydi.

Dolayısıyla bu denli büyük ve yaygın depremler karşısında kayıpları sıfıra indirmek belki mümkün olmayabilirdi fakat böylesi dehşet verici bir tabloyla karşılaşmamız elbette ki önlenebilirdi. Bu sempozyumun bir yönüyle de tüm kesimler için bunun muhasebesinin yapıldığı bir platform olacağını düşünüyorum. Resmi rakamlara göre 50 binden fazla insanımız hayatını kaybetti, yaklaşık 40 bin bina yıkıldı, 200 binden fazla bina ağır hasar aldı. Cumhurbaşkanlığı verilerine göre maddi kaybın 100 milyar doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor” dedi.

Yıkılan bina oranlarının yüzde 3,2 ila yüzde 5,2 arasında değiştiğini belirten Yüzgeç, “6 Şubat depremlerinin en çok etkilediği iller olan Adıyaman, Kahramanmaraş, Hatay ve Malatya illerinde yıkılan bina oranları yüzde 3,2 ila yüzde 5,2 arasında değişmektedir. Bu illerin genelinde kullanılamaz durumda olan yapıların oranları ise orta hasarlılar dahil, yüzde 24,9 ila yüzde 32,3 arasında değişmektedir” ifadesini kullandı.

Daha sonra mikrofona davet edilen İMO Adana Şube Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Aksungur da; depremin doğal afet değil öngörülemez bir doğa olayı olduğuna vurgu yaptı.

Aksungur, “Bunu afete çeviren, depreme dayanıklı olmayan yapılardır. Bugün artık şu gerçeklik, hemen her kesim tarafından kabul edilmiştir: Deprem değil; binalar, yapılar öldürür” şeklinde konuştu.

Sempozyuma katılan İMO Elbistan Temsilcisi Özgür İspir de; üç gün süren Şubat 2023 Depremleri Sempozyumunun, amacına yönelik çalışmalar ortaya koyduğunu ve depremle ilgili önemli tespitler yapıldığını söyledi.

23 Oca 2024 - 16:46 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel