Karekod bulunmayan plaka ağır kusur sayılacak

Yeni düzenlemeyle birlikte 1 Ocak 2024 itibariyle plakasında karekod olmayan araçlar, TÜVTÜRK tarafından yapılan muayenede ağır kusurlu sayılacak.

Araçlardaki plakalar için 1 Ocak 2024 itibariyle yeni bir düzenleme yürürlüğe girdi. Bu tarihten itibaren tescil ettirilen tüm araçlarda karekodlu plaka zorunluluğu bulunuyor. Yani yeni araç alındığında, alım satım durumunda, kayıp plaka, muayeneden kalan plaka gibi durumlarda karekodlu plaka veriliyor. Araç sahiplerinin kullanımda olan plakalarını değiştirmesi zorunluluğu bulunmuyor. Düzenleme sadece yeni plakalar için geçerli. Karekodlu plakalarla sahte ve APP olarak bilinen modifiye edilmiş plakaların engellenmesi amaçlanıyor.

TÜVTÜRK, karekod olmayan plaka kullanılan araçların ağır kusurlu sayılacağını açıkladı.

TÜVTÜRK’ün internet sitesinden yapılan duyuruda; “2024 yılı itibariyle "plakanın okunurluğunu engelleyecek değişiklikler" yapmanın cezası 2 bin 647 TL, "Sahte plaka kullanma cezası" ise 32 bin 170 TL’dir. 1 Ocak 2024 ve sonrası ilk kez tescil edilen araçlar ile yine 1 Ocak 2024 tarihinden sonra çeşitli sebeplerle yeniden tescil plakası basılan (kayıp, çalıntı, nakil, muayenede ağır kusurlu değerlendirilen plakalar araçların plakalarında karekod ve tanım numarası bulunması zorunludur. Hali hazırda araçlarda kullanılan plakaların yenilenmesi şartı bulunmamaktadır ve bu plakaların kullanımına devam edebilecektir.

Karekodu ve tanım numarası bulundurması zorunlu araçların plakalarının, yeni düzenlemeye uygun olmadığı araç muayenede tespit edildiği takdirde araç ağır kusurlu sayılacaktır” denildi.

23 Oca 2024 - 16:22 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel