Rafa kaldırılan Kültürhan yerine 284 milyona kütüphane yapılacak

Elbistan’da, yaklaşık 5 yıl önce projesi açıklansa da rafa kaldırılan Kültürhan projesinin yerine yapılacak Halk Kütüphanesi için 120 milyon lira ödenek ayrıldı.

Toplam yatırım bütçesi 284 milyon 800 bin lira olan Halk Kütüphanesi’nin proje tekliflerinin değerlendirildiği ve bu yıl içinde yapımına başlanmasının planlandığı öğrenildi.

6 Şubat’taki depremde ağır hasar alarak yıkılan Elbistan Belediyesi hizmet binasının da bulunduğu alanı kapsayacak şekilde projelendirilen Kültürhan, 200 kişilik 2 sinema salonu, 370 kişilik çok amaçlı salon, 620 metrekare avlu alanı, 800 metrekare şehir müzesi teşhir alanı, 100 metrekare kafeterya ve galeri alanı, 540 metrekare kütüphane, bireysel çalışma odaları, yazarlar odası, süreli yayınlar odası ve kafeleri bünyesinde barındıracaktı. Yaklaşık 5 yıl önce projelendirilen ve görselleri de paylaşılan Kültürhan projesinin rafa kaldırıldığı öğrenildi. Kültürhan yerine yapılacak Elbistan Halk Kütüphanesi projesi, 2024 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programı’nda yer aldı.

Buna göre, söz konusu eğitim-kültür yatırımı için 2024 yılı bütçesinde 120 milyon lira bütçe ayrıldı. Elbistan Halk Kütüphanesi’nin, Osmanlı-Dulkadiroğlu mimarisini yansıtacak şekilde projelendirileceği bildirildi. Proje çalışmalarının sürdüğü Elbistan Halk Kütüphanesi’nin, bölgede önemli bir işlev üstlenmesi bekleniyor.

Öte yandan Ekinözü ve Nurhak ilçelerine de kazandırılacak halk kütüphaneleri için ayrılan bütçeler belli oldu. Ekinözü ve Nurhak ilçelerinde her biri için 74 milyon 400 bin liralık yatırımla halk kütüphanesi yapılacak. Bu projelere, 2024 yılı için 7 milyon 440 biner lira bütçe ayrıldı.

 

22 Oca 2024 - 16:22 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel