Başkan Pamuk: “Adatepe’nin suyu Ekinözü’nün geleceğidir”

Ekinözü Ziraat Odası Başkanı Seyfullah Pamuk, Adatepe Barajı sulamasından bölgedeki 60 bin dekar araziye su ulaştıracak tüm altyapının hazır olmasına rağmen henüz bir damlasına bile kavuşamadıklarını söyledi.

Başkan Pamuk: “Adatepe’nin suyu Ekinözü’nün geleceğidir”
Başkan Pamuk: “Adatepe’nin suyu Ekinözü’nün geleceğidir”
Haber albümü için resme tıklayın

Projenin temelinin atılmasının üzerinden 9 yıl geçtiğini hatırlatan Pamuk, Ekinözü’nün geleceğinin Adatepe’den ilçeye bereket katacak suya bağlı olduğunun altını çizerek “Umutlarımız bir başka bahara kalmasın” dedi.

Ekinözü Ziraat Odası Başkanı Seyfullah Pamuk, ilçedeki üretime ve tarım sektörüne doping etkisi yapacak Adatepe Barajı sulamasına binlerce çiftçinin bel bağladığını hatırlattı.

 Çoğunluğu kıraç olan 60 bin dekar arazinin suya kavuşmasıyla birlikte ürün çeşitliliği ve ekonomik kazancın artacağını dile getiren Pamuk, “Adatepe Barajı sulaması, bölge çiftçisinin adeta geleceğini sigorta altına alacak bir yatırım olarak görüyoruz. Ancak temeli 9 yıl önce atılsa da projedeki gecikmeler nedeniyle yaşadığımız maddi kaybın boyutunu hesaplamamız mümkün değil. Sulanabilir on binlerce dönüm arazimiz varken üreticimizin kaderinin yağacak yağmura bırakılmasını kabul edilir olarak gömüyoruz. 2015 yılında temeli atıldığında 2 yıl sonra suya kavuşacağız diye beklerken 9 sene geçmiş ama bir damlaya bile hasret şekilde bekliyoruz. Kaldı ki; bölgemizde yer altı şebekesi döşendi. Hidrantlar da kuruldu. Bir tek vanayı açmak kaldı ama onu da açan yok” dedi.

Tarımın, bir ülkenin en stratejik sektörü olduğuna işaret eden Pamuk, “Tarımın ve üretimin ne kadar önemli olduğunu çok acı tecrübelerle gördük ve görmeye devam ediyoruz. Bu kadar hayati bir sektörün can damarı da sudur. İlçemize her gelen siyasiye, yetkiliye bunu anlattık. Dosyalar hazırladık Ankara’da TBMM’ye sunduk. Ekinözü’nün kaderini değiştirmek istiyorsanız tek isteğimiz su dedik. Ama geldiğimiz noktada sesimizi duyan hiç kimse yok. Suyun, Ekinözü’nün talihini nasıl güldüreceğini görmek istiyorlarsa Kandil Barajı’nın çevresine bakmaları yeterli. Önceden ot bitmeyen yerler şimdi çilek üretimiyle birlikte çiftçimizin hayatı değişti. Bu yüzden, Adatepe’den gelecek su bizim için önemli. Siyasilerimiz, bölge milletvekillerimiz bu sese kulak versin” ifadelerini kullandı.

Ekinözü’nün göç veren bir şehir olduğunu hatırlatan Ziraat Odası Başkanı Seyfullah Pamuk, “Üreticimizi tarlada tutamıyoruz. Ekinözü, bu anlamda sürekli kan kaybediyor. Biz, pansuman değil kalıcı bir tedavi istiyoruz. Bizim ilacımız Adatepe. İğde, Ortaören, Fatihler, Türkeli, Boyalı, Öztürk, Uzunçayır ve Sosyallı’daki 60 bin dönüm arazinin kurtuluşu Adatepe. Ekinözü’nün bu anlamda kaybedecek zamanı kalmadı. Ekinlerimizle birlikte umutlarımız da kurumasın artık. Siyasilerimizden ‘cek-cak’ ekleriyle biten cümleler duymak istemiyoruz artık. Çiftçinin ve üreticinin alın terine ve emeğine sahip çıkın” değerlendirmesinde bulundu.

20 Oca 2024 - 16:58 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel