TKDK, 108 milyon liralık hibeyi yatırımcı ile buluşturdu

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Kahramanmaraş İl Koordinatörü Harun Reşit Genç, 2023 yılında 105 proje için toplam 108 milyon 666 bin lira hibe ödemesi gerçekleştirdiklerini söyledi.

TKDK, 108 milyon liralık hibeyi yatırımcı ile buluşturdu
Haber albümü için resme tıklayın

Genç, depremin olumsuz etkilerine rağmen çalışmaların sorunsuz şekilde yerine getirilmesi için azami gayret gösterdiklerini belirterek “Yatırım uygun harcama tutarı toplam 272 milyon 329 bin TL olan projelere 108 milyon 666 bin lira hibe desteği sağladık” dedi.

Bu rakamlarla deprem bölgesinde en fazla hibe ödemesi gerçekleştirilen il olduklarının altını çizen Genç, şöyle devam etti:

“Yaşanan depremlerin olumsuz etkilerine rağmen, Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü mevcut hizmet binasında depremlerden 20 gün sonra faaliyetlerine başlamış, nisan ayı başından itibaren mevcut personeli ile iş ve işlemlerin sorunsuz bir şekilde yerine getirilmesine özen göstermiştir.

2023 yılında depremlerden etkilenen faydalanıcılarımızın tedarik süreçlerinde karşılaştıkları zorluklar ve maliyet artışlarından kaynaklı kayıplarının telafisi için, Kahramanmaraş, Hatay ve Malatya illerindeki yatırımcılarımıza, yapım işleri harcama kalemleri için yüzde 37,5, makine-ekipman harcama kalemleri için yüzde 53,5 oranlarında fiyat farkı artışı sağlanmıştır. İl Koordinatörlüğümüz, bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 25 artışla yılsonu itibariyle en fazla hibe ödemesi gerçekleştiren ilk 10 il arasında, deprem illeri arasında ise ilk sırada yer almıştır.”

2023 yılında 18 projenin olumlu olarak değerlendirildiğini ifade eden Genç, “2023 yılı son çeyreğinde yayınlanan IPARD II Programı 13. Çağrı dönemi kapsamında ilimizden 35 başvuru alınmış, İl Koordinatörlüğündeki inceleme süreçleri olumlu olarak değerlendirilen 18 proje, değerlendirme ve seçim işlemleri için Kurum Merkezine gönderilmiştir. Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü olarak, 2021 – 2027 yıllarını kapsayacak olan IPARD III programı ile yeni dönemde de tüm üretici, yatırımcı ve çiftçilerimizi desteklemeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

20 Oca 2024 - 12:32 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel