Enerji ve kömür projelerine 2 milyar 44 milyon lira kaynak

Elbistan ve Afşin sınırlarındaki termik santral ile kömür sahası projelerine 2024 yılında toplam 2 milyar 44 milyon lira kaynak ayrıldı. Enerji alanındaki kaynağın aslan payını ise, 1 milyar 400 milyon lira ile Çöllolar Kömür Sahası aldı.

Enerji ve kömür projelerine 2 milyar 44 milyon lira kaynak
Enerji ve kömür projelerine 2 milyar 44 milyon lira kaynak
Haber albümü için resme tıklayın

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasını taşıyan 2024 Yılı Yatırım Programı’ndan derlenen bilgilere göre, Elbistan ve Afşin’deki tesislerde elektrik üretiminin devamı ve rehabilitasyon projelerine ayrılan ödenekler belli oldu.

Buna göre, kaynağın tamamına yakını Türkiye’nin en büyük termik santrali olan Afşin-Elbistan B Termik Santrali’nin rehabilitasyon ve Çöllolar Kömür Sahası’ndan kömür üretimine yönelik oldu.

Proje tutarı toplam 3 milyar 517 milyon lira olan Çöllolar Kömür Sahası’ndaki üretim amacıyla ayrılan ödenek miktarı 1 milyar 400 milyon lira oldu.

Elektrik üretimine başladığı 20024 yılından bu yana yangın ve büyük çaplı arızaların yaşandığı Afşin-Elbistan B Termik Santrali’ndeki çeşitli yatırım ve projeler için de 644 milyon lira ödenek ayrıldı.

B termik’e ayrılan ödeneğin büyük kısmı, su isale hattı için kullanılacak. Bu yatırım için ayrılan ödenek 385 milyon lira oldu.

Santralin 1.ünitesinin büyük bakımı için de 100 milyon lira kaynak aktarılacak. Ödeneğin kalan kısmı da diğer projelerde kullanılacak.

17 Oca 2024 - 17:15 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel