Elbistan, 21 bin öğrencinin katıldığı LGS deneme sınavında il birincisi oldu

Elbistan, Kahramanmaraş genelinde 21 bin 804 öğrencinin ter döktüğü Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki deneme sınavında il birincisi oldu.

Elbistan, 21 bin öğrencinin katıldığı LGS deneme sınavında il birincisi oldu
Elbistan, 21 bin öğrencinin katıldığı LGS deneme sınavında il birincisi oldu
+3
Haber albümü için resme tıklayın

 

LGS’de, il ortalamasının 16 puan üzerine çıkan Elbistan, aynı çerçevedeki TYT kazanım sınavında da başarısını perçinleyerek il üçüncülüğünü elde etti.

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü, "Akademik Başarıyı Artırma Projesi" kapsamında, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı I. dönemi LGS ve TYT kazanım değerlendirme sınavı yaptı. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında; il genelinde resmi ve özel tüm ortaokul ve lise bünyesindeki 8. ve 12. sınıf öğrencilerinin katılımıyla yapılan kazanım ve değerlendirme sınavlarına; 8.sınıf düzeyinde 310 kurumda 21 bin 804 öğrenci, 12.sınıf düzeyinde 175 kurumda 17 bin 525 öğrenci ve Halk Eğitim Merkezlerinde kurslara kayıtlı 486 mezun öğrenci katıldı.

Sınav sonuçları, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ölçme ve Değerlendirme Merkezi tarafından değerlendirilecek ve kurum ve öğrenciler için ayrıntılı karneler hazırlandı. Sınav sonuçlarına göre; LGS deneme sınavında birinciliği Elbistan elde etti. Elbistan, 277 puan ortalamasıyla diğer illeri geride bıraktı. TYT denemesinde de il ortalamasının 7 puan üstüne çıkan Elbistan, il üçüncüsü oldu.

Sonuçları değerlendiren Elbistan Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin, 6 Şubat 2023’teki depremin eğitim sistemi ve öğrenciler üzerindeki olumsuz etkilerini azaltma yönünde büyük çaba sarf ettiklerini söyledi.

Öğrencilerin sınavlara en iyi şekilde hazırlanabilmeleri için özel eğitim programları ve destekleme kurslarına ağırlık verdiklerini vurgulayan Çetin, bu çabanın da denemede elde edilen başarıya büyük katkı sunduğunu dile getirdi.

Başarı noktasında öğrencilerin sergilediği azim ve kararlılığın önemine işaret eden Çetin, “Elbistan’ımızın bu dereceleri elde etmesindeki katkıları ve gayretlerinden dolayı öğretmenlerimize, öğrencilerimize, velilerimize ve tüm milli eğitim camiamıza teşekkür ediyorum. İnşallah, şehrimizde başarı çıtasını daha yukarı taşıma kararlılığımızı hep diri tutarak hedefimize doğru hep birlikte emin adımlarla yürüyeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

17 Oca 2024 - 17:12 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel