Kırsal Kalkınma Destekleriyle ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı

Elbistan’da çiftçilere, yatırımcılara ve üreticilere, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Kırsal Kalkınma Destekleri çerçevesinde yüzde 50 hibe sağlanacak projeler ve yatırımlarla ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Kırsal Kalkınma Destekleriyle ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı
Kırsal Kalkınma Destekleriyle ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı
+2
Haber albümü için resme tıklayın

 

Elbistan Ziraat Odası toplantı salonundaki bilgilendirme toplantısına, İl Tarım Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü​ Mikdat Kasal, Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil ile çiftçiler, üreticiler ve yatırımcılar katıldı.

İl Tarım Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü​ Mikdat Kasal, yaptığı sunumda; son dönemde hibe desteğinde büyük artış yaşandığını söyledi.

İl genelinde 2023 yılında 876 projeye, 71 milyon lira hibe verildiğini belirten Kasal, bu toplantılarla da hem desteklenen proje hem de faydalanıcı sayısını artırmak istediklerine değindi.

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil de; Kırsal Kalkınma Destekleri başta olmak üzere Tarım ve Orman Bakanlığı ile paydaş kuruluşların sunduğu hibe ve imkanlardan Elbistan çiftçisinin azami ölçüde yararlanması için çaba gösterdiklerini belirtti.

Çitil, başvuru yapmak ya da destekler hakkında kapsamlı bilgi almak isteyenleri kurumla irtibata geçmeye davet etti.

 Daha sonra Kırsal Kalkınma Destekleri çerçevesinde sunulan hibe programının detayı anlatıldı.

Buna göre; Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımları projeleri için yeni tesislerin yapımı, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması, faal olan mevcut tesislerin kapasite artırımı ile teknoloji yenileme ve/veya modernizasyonunu kapsayan projelere hibe desteği sağlanacak.

Tarımsal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlar. Tıbbi ve aromatik bitkilere yönelik yatırımlar. Bitkisel ürünlere yönelik yatırımlar. Hayvansal ürünlere yönelik yatırımlar. Süt ve süt ürünleri. Tarımsal ürünlerin depolanması. Büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine yönelik yatırımlar. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine yönelik yatırımlar. Kanatlı hayvan yetiştiriciliğine yönelik yatırımlar. Kültür mantarı üretimine yönelik yatırımlar. Yenilenebilir enerji kaynakları kullanımına yönelik yatırımlar. Hayvansal ve bitkisel orjinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlar için yeni tesis başvurularında hibeye esas proje tutarı alt limiti en az 3 milyon TL olacak. Hibeye esas proje tutarının yüzde 50'sine hibe yoluyla destek verilecek.

 Kırsal ekonomik altyapı yatırım konularında da aile işletmeciliği faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri, süt, ahır ve ağıl yatırımları, yenilenebilir enerji tesisleri yapımı, arıcılık gibi başlıklar altında destek verilecek. Başvurular 19 Şubat 2024 tarihi saat 23.59’a kadar yapılabilecek.

Toplantı, katılımcıların sorularının cevaplandırılması ile sona erdi.

 

17 Oca 2024 - 17:06 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel