Seçmen listeleri askıdan iniyor

Elbistan İlçe Seçim Kurulunca, 31 Mart’taki seçimler çevresinde güncellenmek üzere askıya çıkarılan seçmen askı listeleri, 17 Ocak itibariyle askıdan indirilecek ve itiraz süresi de sona erecek.

Büyütmek için resme tıklayın

 

Türkiye, 31 Mart'ta mahalli idareler seçimi için sandık başına gidecek. Milyonlarca seçmen, belediye başkanları ve muhtarları seçmek için oy kullanacak. Elbistan’da da yaklaşık on binlerce seçmen sandıkta oy kullanacak. 6 Şubat’taki asrın felaketiyle birçoğu ilçe dışına yerleşen ve sonra geri dönenler başta olmak üzere birçok vatandaş adres değişikliği yapmak zorunda kaldı. Bu değişiklikler doğrultusunda seçmen listelerinin kesinleştirilmesi için askı süreci 4 Ocak itibariyle başlamıştı. Seçmen listeleri, bu tarih itibariyle muhtarlıklarda askıya çıkarılmıştı.

Seçmenler için bilgilerini sorgulama ve itiraz dönemi 17 Ocak Çarşamba günü mesai bitiminde sona erecek.

Öğrenci olup öğrenim gördükleri yerleşim yerlerinde oy kullanmak isteyenler, muhtarlık bölgesinde kimlik veya adres bilgilerinde yanlışlık ya da eksiklik olanlar bilgilerini güncelleyebilecek. Seçmen niteliği olduğu halde listelerde adı bulunmayanlar da başvuru yapabilecek. Bu kişiler herhangi bir hizmete ait faturayı ya da kira sözleşmesini ibraz etmek zorunda olacak.

Adreslerini başka yere aldırmak isteyen seçmenler elektrik, su, telefon, doğal gaz gibi faturalarını ibraz etmek suretiyle askı süresi içerisinde başvuru yapabilecek.

 

16 Oca 2024 - 16:01 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel