‘Emniyet Müdürü liseli gençlere kabus yaşattı’ haberine açıklama

Elbistan İlçe Emniyet Müdürü Arif Gürbüz hakkında bazı internet siteleri ve televizyon kanallarında yer alan ‘Yeni yılı kutlamak isteyen liselilere kâbus yaşattı’ başlıklı habere ilişkin avukatı Bayram Şakalar aracılığıyla cevap verildi.

Açıklamada; haberin gerçeklerle alakasız bilgi ve iddialara dayandığı ‘liseliler’ olarak belirtilen yaşları 18’den küçük şahısların da; trafiğe hiçbir şekilde çıkmaması gereken otomobille ‘dur’ ihtarına uymadıkları, ehliyetsiz ve alkollü oldukları belirtildi.

Söz konusu haberin, yanlı ve müvekkilin ifa ettiği görevde göz önünde bulundurularak toplumsal saygınlık, onur ve şerefini zedelediği vurgulanan açıklamada; soruşturmanın gizliliğini de ihlal eden paylaşımlar ve şahıslarla ilgili suç duyurusunda bulunulduğu bildirildi.

Elbistan İlçe Emniyet Müdürü Arif Gürbüz’ün avukatı Bayram Şakalar’ca yapılan açıklamada; görüntülerde yer alan müdahalenin de şüpheliler tarafından çarpıtılarak darp şeklinde yansıtıldığına değinildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Müvekkil Arif Gürbüz halen hazırda Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü görevini ifa etmekte olup beraberindeki ekip arkadaşları ile 01.01.2024 günü saat 01.25 sularında ilçe emniyet müdürü olan müvekkilin yılbaşı tedbirlerinde görevli personelleri denetlediği sırada arka plakası aracın görülmemesi üzerine; bahse konu araç içerisindeki şahıs ya da şahısların herhangi bir asayiş veya terör suçlusu olması ya da uyuşturucu bulundurması veya satması ihtimali değerlendirilerek, ön plakası da kontrol edilmek amacıyla araç takip edilmeye başlanmış, aracın ön plakası da olmadığı tespit edilmiştir. Araç içerisindeki şahıslar uyarılmak ve kontrol edilmek amacıyla, ışıklı ve sesli tüm ikazlara rağmen belirtilen aracın durmadığı, aksine hızını arttırdığı, çok fazla şerit değiştirerek sürücü ve yayaların can güvenliğini tehlikeye sokacak şekilde kaçmaya devam ettiği için diğer istasyonlardan da takviye destek alınarak uzun bir kovalamaca sonrasında araç usulüne uygun durdurulmuştur.

Araç ve içerisindeki şahıslar kontrol edildiğinde araç sürücüsünün alkollü olduğu, sürücü belgesinin olmadığı, aracın ise hiçbir evrakının bulunmadığı belirlenmiştir. Aracın, hiçbir şekilde trafiğe çıkması mümkün olmayacak şekilde çekme belgeli olduğu tespit edilmiş, araç sahibi ve şahıslara gerekli adli ve idari işlemler yapılmıştır. Şahısların, İlçe Emniyet Müdürü müvekkil Arif Gürbüz ve ekibine zorluk çıkarması ve müvekkilin, sadece şahısların kalabalığın içerisinden ayrı bir yerde durması için el işareti ile uyarıda bulunması ve kaçmasını önlemek için kontrol altına alınmak istenmesi, şüpheliler tarafından gerçekler çarpıtılarak darp olarak yansıtılmıştır.

Haberin niteliğine bakıldığında özensiz ve olayın nasıl vuku bulduğuyla ilgili bir gerçeklik taşımadığı gibi ehliyetsiz, plakasız, çekme plakalı araçla alkollü bir vaziyette 18 yaşından küçük liseli gençlerin kanuna mugayyir hareketlerde bulunmalarını özendirmek gibi kamuya hizmet görevi dışında sadece atfı cürümde bulunmak suretiyle iftira niteliği taşıdığı bu haliyle bile görevleri kamuyu aydınlatmak olan internet siteleri ve ulusal yayın kuruluşlarının bu görevlerine aykırı bir şekilde haberin salt bu başlığı bile tekzibi tek başına gerektirir nitelikte olduğu ortaya çıkacaktır. Saygıdeğer kamuoyuna tekziben duyurulur.”

15 Oca 2024 - 19:24 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel