CHP Meclis Üyesi, partisinden istifa etti

Nurhak Belediye Meclis Üyesi ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Deniz Kurt, partisinden istifa etti.

CHP Meclis Üyesi, partisinden istifa etti
Haber albümü için resme tıklayın

İstifa sebebi olarak partisinden demokrasi teamüllerinin yerine getirilmemesini gösteren Kurt, Nurhak'ta CHP Belediye Başkan adayının ön seçim yapılmaksızın genel merkez tarafından atama yöntemi ile belirlenmesini benimsemediğini söyledi. 

Kurt, bu durum karşısında partisinden istifa etme gereği duyduğunu vurgulayarak, "CHP'de demokrasi yöntemlerinin dışına çıkıldığı için yıllardan beri gönül verdiğim partimden bugün itibari ile istifa etmiş bulunmaktayım” dedi. 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve Nurhak Belediyesi Meclis Üyesi Deniz Kurt, şunları söyledi:

"Yıllardan beridir gönül verdiğim Cumhuriyet Halk Partisi'nden bugün itibariyle istifa etmiş bulunmaktayım. Zira Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezimiz, parti üyelerimizin ve Nurhak halkının 20 yıldan beri süregelen ön seçimle belediye başkan adayı belirleme yöntemini reddetmiş ve 20 yıldan bu yana ilk defa genel merkez tarafından belediye başkan adayı belirleme yöntemini benimsemiştir. Bu yöntem bizim inandığımız demokratik yöntemlere aykırı bir durumdur. Bu durumda; partimiz CHP'nin statükocu bir bakış açısıyla aday belirleme yöntemine başvurması bizleri CHP'ye olan inancımız bakımından zedelemiştir. Nurhak halkının da atama yöntemi ile belediye başkan adayının belirlenmesini kabullenmeyecği gibi, benim de bunu kabullenmem söz konusu dahi olamaz. Bizler bu antidemokratik, kayyım ya da atama yöntemini Nurhaklı olarak benimsemeyiz diye CHP Genel Merkezi'ndeki yetkilere aylardan beri ilettik. Fakat Nurhak'ta CHP, partililerini ve Nurhak halkının demokratik iradesini yok saymıştır. 

Böylesi bir antidemokratik yöntemin uygulandığı partide daha fazla üye olarak bulunmamızın ve bu partiden belediye meclis üyeliği yapmamızın mümkünü yoktur. Bu sebeple CHP'den istifa ettiğimi tüm kamuoyuna saygılarımla sunarım."

Diğer yandan bazı üyeler de aynı gerekçe ile CHP'den toplu şekilde istifa etmişti. 

14 Oca 2024 - 18:18 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel