Palyatif Bakım Servisi’ndeki hastaya ‘mucize dokunuş’

Elbistan’da, beyin kanaması geçirerek bedensel ve zihinsel fonksiyonlarının bir bölümü büyük ölçüde kaybolan hasta, Palyatif Bakım Servisi’ndeki 13 aylık tedavi sürecinin ardından kendi ihtiyaçlarını karşılayacak seviyeye ulaşarak yaşama tutundu.

Elbistan Devlet Hastanesi’nde 2017 yılında açılan Palyatif Bakım Servisi, hastaların ve yakınlarının yaşam kalitesini yükseltmek, başta ağrı olmak üzere hareket kısıtlılığı, beslenme zorlukları, iletişim kısıtlılığı gibi tüm fiziksel, psikososyal ve ruhsal ihtiyaçlarını karşılamak, hastaların mümkün olduğunca aktif bir yaşam sürmelerine destek olmada önemli bir rol oynuyor.

51 yaşındaki Hüseyin Temiz de yaklaşık 2 yıl önce beyin kanaması geçirdi. Birçok ameliyat ve zorlu süreci atlatan Temiz, 2022 yılı sonlarında Palyatif Bakım Servisi’ne yatırıldı. Servise yatırıldığında birçok bedensel ve zihinsel işlevlerini yerine getiremeyen Temiz, 13 ay boyunca kendisinin, ailesinin ve Palyatif Bakım Servisi ekibinin yoğun çabaları sayesinde çok büyük bir ilerleme kaydetti. Temiz, kendi ihtiyaçlarını karşılamaya başladı.

Elbistan Devlet Hastanesi’nden yapılan paylaşımda; Temiz’in sağlık durumunda özveri ve çabanın sonucu olarak yaşanan değişim ‘mucize dokunuş’ şeklinde nitelendirildi.

Paylaşımda şöyle denildi:

“Palyatif Servisi’ndeki değerli hastamız Hüseyin Temiz (51) yaklaşık iki yıl önce beyin kanaması geçirmiş ve birçok ameliyat, zorlu tedavi süreçleri atlatmıştır. Palyatif servisine yatırıldığında birçok bedensel ve zihinsel işlevi yerine getirememekteydi. 13 ay boyunca kendisinin, ailesinin ve Kıymetli Palyatif Servisi Ekibimizin yoğun çabaları sayesinde çok yol kat ederek kendi ihtiyaçlarını kendisi karşılamaya başlamıştır. Bütüncül bakımın gücünü bir kez daha gösterdikleri ve bu zorlu süreçte ona desteklerini hiç esirgemedikleri için Palyatif Servisi ekibine teşekkür ederiz.”

 

14 Oca 2024 - 12:13 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel